Kaş gezilecek yerler! 10 öneri

Akdeniz’in muhteşem güzelliğinden payına düşeni alan Kaş doğal güzelliklerin öne çıktığı bir ilçedir. Sahil şeridinde yer alan Kaş sahip olduğu deniz sayesinde turistleri kendine çekmeyi başaran şirin bir bölgedir. Köklü bir tarihe sahip olan ilçede Antik dönem kalıntıları bulunur. Kaş’ta gezip görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için araştırdık.

AİLE 15.05.2024, 02:50
Kaş gezilecek yerler! 10 öneri
Yaz kış demeden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kaş tatillerin vazgeçilmez adresidir. Antalya’nın batı kısmında yer alan bu büyüleyici ilçe herkese hitap eden aktivitelere ev sahipliği yapar. Başka hiçbir yerde görülemeyecek tarihi kalıntıları ve masmavi deniziyle beğeni toplamayı başarır.

Tekne turlarının başlangıç noktası olarak kullanılan Kekova Adası eşsiz coğrafyası ile dikkat çeken bir bölgedir. Doğal güzelliklerin içinde yer alan tarihi kalıntıların bulunduğu ada adeta cennetten kopup gelmiş gibi bir görüntüye sahiptir. Tarihi evler, surlar ve mezarlar adanın zenginlikleri arasındadır. Antik döneme ait çok sayıda kalıntının bulunduğu Kekova Adası’nın koyları ve doğası göz alıcıdır.

Tarihi kalıntıların eşsiz bir manzara sunduğu Simena Antik Kenti estetik bir görünüşe sahiptir. Tarihi bir köy olan bölgede gezinti yaparken büyülenmemek elde değildir. Antik kentin içinde yer alan mezarlar, antik tiyatro ve surlar öne çıkan yapılardır. Kentin tepe noktasına inşa edilen noktadan Ege Denizi’nin ve komşu adaların göz kamaştırıcı manzarasına şahit olunabilir.

Masmavi sularıyla ziyaretçilere benzersiz anlar yaşatan Akvaryum Koyu adının hakkını veren cinsten bir yapıya sahiptir. Tekne turlarının vazgeçilmez adresi olan koyun içinde çok sayıda balık türü yaşar. Su altı dünyasının rahat bir şekilde keşfedilebildiği Akvaryum Koyu, yeşil tepeleri ve huzurlu atmosferi ile harika bir deneyim yaşatır.

Antik Roma’dan ve Bizans’tan günümüze ulaşan kalıntıların yer aldığı Üçağız Köyü geçmişe ışık tutan yapısı ile önemli bir noktadır. Tarihi atmosferine ek olarak eşsiz doğa manzaraları sunan köy keşfe açık olmasıyla tercih edilir. Doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği adanın huzurlu yapısı kendine has bir deneyim sunar.

Kaş’ın merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer alan Aperlai Antik Kenti sahip olduğu güzellikler ile öne çıkan bir yerdir. Deniz ve ticaret faaliyetlerinin eski çağda yürütüldüğü bir nokta olan antik kenti Likyalılardan kalmadır. Roma ve Bizans uygarlıklarına ait eserlerin de bulunduğu Aperlai Antik Kenti tekne turlarının bir parçası olarak ziyaret edilebilir.

Likyalılardan kalan başka bir tarihi değer olan İsinda Antik Kenti ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktadır. Bir tepe üzerine kurulan antik kentine çevresi surlarla kaplıdır. M.Ö. 4. yüzyılda kurulan İsinda’nın tarihini ortaya koyan yapıların yer aldığı antik kent uzun süre ayakta kalmıştır.

Likyalılara ait olan Kyaneai Ören Yeri’nin tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanır. Günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi yerde Kyaneai'nin kaya mezarları bulunur. Kayaların üzerindeki oyularak yapılan süslemeler görmeye değerdir.

Kaş’ın merkez noktasında yer alan Büyükçakıl Plajı hoş sahili ile dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Berrak ve mavi suyu ile büyüleyen plaj yaz tatilini hoşça geçirmek isteyenlerin bir numaralı adresidir.

Merkeze yakın bir noktada bulunan Hidayet Koyu eşsiz doğa manzaraları sunması ile öne çıkar. Çukurbağ Yarımadası’nın içindeki koy denizaltı yaşamı gözlemlemek için de iyi bir noktadır. Deniz altına yapılan dalışlarla çok sayıda canlı türü yaşam yerinde görülebilir.

Dalgasız denizi ve sakin yapısı ile dikkat çeken İnceboğaz Plajı huzurlu bir tatil sunar. Plajın yakınındaki koylar keşfe değer bir yapıya sahiptir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı