Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?

‘Pert’ kavramı araç sahipleri tarafından sık sık sorgulanan konu başlıkları arasında yer alır. Peki, pert ne demek? Kasko sigortası pert aracın masraflarının ne kadarını karşılar? İşte ayrıntılar…

ÇEVRE 16.03.2024, 05:05
1
Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?
Araç sahiplerini yakından ilgilendiren gelişmeler ve bazı kavramlar arama motorlarında sık sık gündeme gelir. Birçok kişi özellikle teknik konularda, hasar durumlarında neler yapmaları gerektiği ile ilgili önceden bilgi sahibi olabilmek adına arama motorlarına başvurur. Bu kapsamda araç sahipleri tarafından yapılan sorgulamaların başında ‘pert’ konusunun geldiği de bilinmektedir.
Aracın perte çıkması durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, araç sahipleri ve potansiyel araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Peki, otomobilde ‘pert’ kavramı ne anlama gelir? Perte çıkmış aracın masrafları kasko sigortası tarafından karşılanır mı? İşte otomobilde ‘pert’ kavramına dair tüm merak edilenler…

‘Pert’, gündelik hayat akışı içerisinde de kullanılan kelimeler arasında yer alır. Bu kelimenin otomobiller için kullanılması ise ilgili aracın tam hasarlı olduğu anlamını taşımaktadır. Bir kaza neticesinde aracın pert olması/ perte çıkması, o aracın kullanılamaz durumda olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca pert araç için ‘ağır hasar kayıtlı’ veyahut da ‘tam hasarlı’ ifadelerinin kullanıldığı da bilinmektedir.

Bir trafik kazası neticesinde ağır şekilde hasar alan ve değerini yüzde 70 ve üzeri oranda kaybeden araç için düzenlenen belge, pert kaydı olarak adlandırılmaktadır. Bu belge aracın plakasına direkt olarak işlenmektedir ve dolayısı ile de araçta oluşan hasarların sigorta şirketleri tarafından kasko sigortası dahilinde karşılanması beklenir. Ancak bu maddi hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanabilmesi için pert kaydının kazanın gerçekleştiği günü takiben 5 gün içerisinde sigorta şirketine ulaştırılması gerekmektedir.

Kazada ağır hasar alan ve perte çıkan araç için düzenlenen pert kaydının sigorta şirketine ulaştırılmasının ardından süreç başlamış olur. İlgili bildirim ile birlikte harekete geçen sigorta şirketleri, ekspertiz hizmeti ile araç üzerinde incelemelerde bulunur. Eğer incelemeler neticesinde aracın yeniden onarılması ve aracın kazanın yapıldığı günkü değerini açan bir fiyatlandırmanın hesaplanması gibi geri bildirimler yapılırsa sigorta şirketi aracın bedelini ödeyerek maddi zararı karşılar. Öte yandan araç tamir ile trafiğe geri dönebilecek durumda ise bu kez de ilgili onarım masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Perte çıkan aracın masraflarının kasko sigortasının yapıldığı şirket tarafından karşılanmak istenmesi durumunda ilgili şirkete ilk 5 gün içerisinde birtakım evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. O evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:

Trafik kazasının yaşandığı günden itibaren ilk 5 gün içerisinde evrak teslimine izin veren ve sonrasında da araç üzerinde incelemeler başlatan sigorta şirketi, gerekli hesapların ardından poliçe sahibine geri dönüş yapar. Şirketler perte çıkan araç için ödeyecekleri tutarı belirlerken önce araç rayiç bedelini ortaya koyar sonrasında ise piyasa araştırmasında bulunur.
Ödenecek tutar üzerinde direkt olarak etkili olan araç rayiç bedeli, kasko sigortası yapılırken poliçe üzerinde belirtilir. Perte çıkan aracı incelemek ile görevlendirilen eksper, araca eş değer olan farklı araç modellerinin piyasa fiyatlarına bakar ve hesapları ilgili değerler üzerinden gerçekleştirir.
Aracın perte çıktığı eksper raporu ile kesinleştirilmiş olur ise bu kez sigorta şirketleri poliçede yer alan teminat tutarı kadar ödeme yapmak zorunda kalır. İlgili tutar genel olarak poliçede bulunan tutarı aşamaz. Ancak aracın piyasa değerinin hemen hemen tamamını karşıladığı bilinmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı