Kat irtifakı nedir, ne demek? Anlamı

İlk kez ev satın alacak kişiler farklı tapu türleri ile karşılaşabilir. Tapu işlemlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için bazı kavramları bilmek önem taşır. Bu yazımızda kat irtifakı hakkında bilinmesi gereken her şeyi ayrıntılarıyla yazdık.

AİLE 09.03.2024, 10:35
1
Kat irtifakı nedir, ne demek? Anlamı
Kat irtifakı, inşaat halindeki ya da proje yapım sürecindeki arsa üzerinde yer alan daireye düşen arsa payını belirtir. Bir tapu çeşidi olan kat irtifakı, inşaata yönelik mülkiyet hakkı olarak özetlenebilir. Bu terim yapım aşamasında bulunan binada hak sahibi olunduğunu belirtmek için kullanılır. Projesi hazırlanan, onaylanan ve inşaat sürecine giren daire almak isteyen kişiler doğrudan tapu alamaz. Bunun yerine alıcıya belirli bir payı aldığını belirten resmi bir belge verilir. Söz konusu belge kat irtifakı olarak adlandırılır.
Yapımına başlanmayan veya inşaat halinde bulunan yapıda hak elde etmek isteyen kişiler ilk olarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdır. Gerekli prosedürleri takip eden alıcı, kat irtifakını elde eder. Kat irtifakı tapusu, mülkiyet hakkını elinde bulunduran kişilerin arsa paylarını gösterir.

Kat mülkiyeti, arsa üzerinde hem mülkiyet hem kullanım haklarına sahip olunmasını ifade eder. Bu açıdan kat mülkiyeti bir ispat belgesi niteliği taşır. Hak sahipleri, kat mülkiyetine sahip olarak henüz tamamlanmamış yapı üzerindeki tüm haklarını resmileştirir. Mülkiyet hakkını alan kişiler taşınmazını satma, kiralama ve ipotek etme işlemlerini gerçekleştirebilir. Kat mülkiyetinin verildiği taşınmazlar daire, ofis, dükkân ve mağaza gibi yerlerdir. Önceki süreçte elde edilen kat irtifakının iskân alındıktan sonra kat mülkiyetine çevrilmesi büyük önem taşır. Kat mülkiyetine sahip olmak yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle kat mülkiyeti olmayan binalara cezai işlem uygulanır.

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasındaki temel fark projenin yapım süreci ile ilgilidir. Kat irtifakının kapsadığı süreç binanın tamamlanmasından öncesidir. Kat mülkiyeti ise bina tamamlandıktan sonraki süreç için hakları korumaya yöneliktir. Tamamlanmayan bir bina, hukuksal açıdan arsa olarak ele alınır. Bu süreçte hissedarlar arasında meydana gelen sorunlar arsa paylarını ifade eden kat ittifakına göre çözüme kavuşturulur. Binanın yapımı tamamlandıktan sonra kat ittifakı geçerliliğini yitirir.

Kat mülkiyeti almak için müteahhitlerin ilk olarak ruhsat için başvuru yapması gerekir. Ardından mevcut kat irtifakını kat mülkiyetine çevirmek için dilekçe yazıp vermeleri istenir. Belediye yetkilileri ilgili bina için kontrol işlemi başlatır. Ardından iskân verilir. Binanın yalnız belirli bir bölümü için kat mülkiyeti kurulmaz. Bu nedenle irtifak hakkı bulunan tüm maliklerin onay vermesi gerekir. Bazı durumlarda malikler arasında anlaşmazlık yaşanabilir. Sorunun ortadan kalkması için mahkeme yoluna gidilebilir.
Eğer tüm malikler kat mülkiyetine geçiş konusunda ortak bir paydada buluşursa Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne başvuru yapılır. Başvurunun ardından belirli yasal prosedürler izlenerek kat mülkiyet tapusu alınır.

Tamamlanmamış binalar için alınan kat irtifakı inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından geçerliliğini kaybeder. Bu nedenle kat mülkiyeti almak zorunlu bir hale gelir. Kat mülkiyeti almak için gereken ilk şart ortaklar arasında bir anlaşmaya varılmasıdır. Anlaşma yoksa sorunun çözümü için mahkemeye gidilir.Önceden alınan kat irtifakının kat mülkiyeti tapusuna çevirme işlemi yapılırken anlaşma şartı aranmaz.

Bunun için binanın yapımı irtifak tarihini takiben 5 yıl içinde tamamlanmalıdır. Verilen süre içinde bina tamamlanmazsa hisse sahipleri irtifakı bozma hakkına sahiptir. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapmak için şu belgeleri bulundurmak gerekir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı