Katille ticareti sürdürmek, katliamlara engel olmamak değil mi? Katile lojistik destek!

İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamları neredeyse 40 gündür aralıksız sürerken, dünya kamuoyu ve İslâm âleminin kınamak dışında hiçbir somut adım atmaması da katili daha da pervasızlaştırıyor.

GÜNDEM 15.11.2023, 04:35
3
Katille ticareti sürdürmek, katliamlara engel olmamak değil mi? Katile lojistik destek!
Ne siyasi ne de diplomatik hiçbir adım atmayan siyasi iktidar, terör devletiyle ekonomik ilişkileri dahi askıya almadı. 36 günlük süreçte 253 geminin Siyonistlere petrolden gıdaya, demir çelikten çimentoya birçok kalemde mal taşıdığı ortaya çıktı! Katilin lojistik desteğini kesmek için daha ne bekleniyor!

Sosyal medyada gazeteci Metin Cihan’ın ortaya koyduğu bilgiler, katil İsrail’le ticaretin “kesintisiz” sürdüğünü ortaya çıkardı. Dünya çapında gemi trafiğine yer veren “marinetraffic”te kayıtlı verilere göre, Gazze saldırısının başladığı 7 Ekim’den 13 Kasım tarihine kadarki 36 günde Türkiye’den İsrail’e toplam 253 gemi giderken, bu durum günde 7 gemiye tekabül ediyor. İsrail’e taşınan kalemler arasında en çok petrol, akaryakıt, gıda ve çelik yer aldı.
Sosyal medyada gündem olan bu durum karşısında birçok vatandaş, “İsrail’e sevkiyatı durdurun” etiketiyle bu duruma tepki gösterdi.

Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 6 milyar dolar seviyesinde yer alırken, en büyük kalemi çelik ihracatı oluşturuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen yıl İsrail’e 1 milyar 192 milyon dolarlık demir-çelik satışı yapılırken, bunu 563 milyon dolar ile motorlu kara taşıtları ve 512 milyon dolarla plastikler ve mamuller izledi. TİM verilerine göre Türkiye, İsrail’e mal satışında Çin ve ABD’den sonra Almanya ile beraber üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye ile İsrail arasında boru ve petrol hattı gibi enerji alanlarında da iş birlikleri yer alıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı