Katliamın özeti gibi rakam! Gazze savaşının İsrail'e günlük maliyeti ortaya çıktı!

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik katliamı, Netanyahu liderliğindeki Tel Aviv rejimine günlük yaklaşık 260 milyon dolara mal olduğu bildiriliyor.

DÜNYA 13.11.2023, 14:25
1
Katliamın özeti gibi rakam! Gazze savaşının İsrail'e günlük maliyeti ortaya çıktı!
Bloomberg'in Pazar günü bildirdiğine göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşı "ilk tahmin edilenden daha pahalı" hale geldi ve Tel Aviv'in kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturdu.

Raporda, İsrail maliye bakanlığının Kasım ayında geçen aya göre yüzde 75 daha fazla borçlanma planlarını açıkladığı, zira savaşın ekonomik açıdan neredeyse 8 milyar dolarlık bir zarara yol açtığı belirtildi. Netanyahu rejiminin Gazze saldırısının bedelini ödemek için giderek daha fazla tahvile yöneldiği de belirtildi.
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı, 488 milyar dolarlık ekonomisine şok dalgaları gönderdi ve işgal altındaki bölgelerdeki binlerce işletmeyi sekteye uğrattı. Ancak Netanyahu, "bu savaşın bize getireceği ekonomik bedel ne olursa olsun" şeklinde bir açıklaması bulunuyor.
İsrail'in bütçe açığı Ekim 2022'deki 3,1 milyar şekelden bu Ekim ayında 22,9 milyar şekele yedi kattan fazla arttı. İsrail maliye bakanlığı, "anormal" açığın, Hamas'ın işgalci yapıya karşı sürpriz bir operasyon gerçekleştirmesinin ardından İsrail'in Gazze'ye kanlı savaş açtığı 7 Ekim'den bu yana harcamalardaki "önemli" artıştan kaynaklandığı konusunda uyardı.

Önümüzdeki aylarda İsrail'in, yedek askerlere ödeme yapmak ve yüzbinlerce işgalciyi Gazze sınırına yakın bölgelerden tahliye etmek ve yeniden yerleştirmek için milyarlarca şekel harcaması bekleniyor. Geçen ay şekel, 40 yılın en uzun süreli dönemini yaşayarak 11 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Saldırının başlangıcından bu yana Tel Aviv rejimi Gazze'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 11 bin 180 Filistinliyi katletti ve yaklaşık 28 bin 200 kişiyi de yaraladı. Aynı zamanda kıyı şeridi üzerinde “tamamen kuşatma” uygulayarak orada yaşayan iki milyondan fazla Filistinlinin yakıtını, elektriğini, yiyecek ve suyunu kesti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:34
Öğle 12:37
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı