Kekik tohumu ne zaman ekilir?

Kekik, mutfaklarda sıklıkla tercih edilen baharatlardan biri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kekik yağı ve kekik çayı da ülkemizde oldukça sık tüketilmektedir. Peki kekik nasıl yetiştirilir? İşte detaylar…

AİLE 07.06.2024, 04:10
Kekik tohumu ne zaman ekilir?
Anavatanı Akdeniz olan kekik bitkisi, et yemekleri başta olmak üzere birçok yemeğin lezzetini arttırmak için kullanılmaktadır. Mutfaklarda sıklıkla tercih edilen kekik, insan sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Kekik sadece baharat formunda değil çay ve yağ formunda da sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı bölgelerde doğal olarak kendiliğinden yetişen kekiğe ulaşmak, büyükşehirlerde yaşayan kişiler için bir hayli zor olabiliyor. Bu nedenle insanlar artık yüksek fiyatlar ödeyerek kekik satın almak yerine, evlerinde kekik yetiştirmeyi tercih ediyor.
Çok yıllık bir bitki olan kekik, yedi ila on yıla kadar canlılığını koruyabilmektedir. Kekik yetiştiriciliği için tercih edilebilecek iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilki çelik tekniği ile kekik üretimidir. Ancak bu işlem için tarımsal bilgilerin daha net bir şekilde bilinmesi gerekir. İkinci yöntem ise tohum kullanımı ile kekik üretimidir. Bu yazımızda sizlere, tohumdan kekik üretiminin nasıl yapılacağını aktaracağız.

Evde kekik yetiştirmek için fazla derin olmayan, yayvan, dikdörtgen ya da kare saksıların tercih edilmesi gerekir. Kekik tohumlarının saksılarda açılan 2 ila 3 cm’lik çukurlara gömülmesi gerekir. Ardından üzerlerinin toprak ile kapatılması ve çimlenmesi için nemlendirilmesi gerekir. Çimlenme süreci gerçekleşene kadar toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Çimlenme sürecinden sonra toprak kuruluğu kontrol edilmeli ve sulama işlemi buna göre yapılmalıdır. Kekik tohumlarının ekilmesi için her türlü saksı tercih edilebilir ancak kekik, toprak saksılarda yetiştirilir ise daha fazla verim elde edilmesini sağlayacaktır. Fideden kekik yetiştirilecek ise fidelerin büyüklüğüne göre her bir fide için ayrı bir saksı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yine fide ve saksı ebatları göz önüne alınarak, bir saksıya iki fide dikimi yapılabilir.

Kekik genel olarak çok suyu seven bir bitki değildir. Bu nedenle bakımı sırasında yapılacak olan sulama işlemlerinden önce toprağın kurumasını beklenmesi gerekir. Aksi halde çok su verilmesi, köklerin çürümesine neden olacaktır. Akdeniz Bölgesi’ne has bir bitki olan kekik, güneş görmekten hoşlanır. Bu nedenle kekik tohumlarının yer aldığı saksıların, güneş gören bir alanda konumlandırılması gerekir. Çok soğuk ve rüzgarlı havalarda ise saksıların içeri alınması ya da daha muhafazalı bir alana taşınması tercih edilebilir. Kekik yetiştiriciliği için tercih edilecek olan toprağın kumlu – tınlı, su tutmayan ve hafif olması gerekir. Aynı zamanda kekik için tercih edilecek olan saksıların drenaj deliklerinin olması da son derece önemlidir. Bu sayede kekiklerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanmış olur.

Kekik yetiştiriciliği ile her daim elinizin altında taze kekik olmasını sağlayabilirsiniz. Dalından kopartacağınız kekikleri demleyerek çay formunda tüketebileceğiniz gibi yemek ve salataların içerisine de katabilirsiniz. Aynı zamanda kekiklerden yağ elde edebilir ve özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli olarak kekik yağı tüketimini de tercih edebilirsiniz. Kekik yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalarına ve ekim sürecine değindik. Peki kekik tohumları hangi dönemde ekilmelidir? Kekik tohumlarının ekimi için en ideal dönem sonbahardır. Fide haline gelen kekikler ise genellikle nisan ayının ilk haftalarında toprağa aktarılır. Evde kekik yetiştiriciliği yapılırken, tohumların sonbahar aylarının sonuna doğru saksılara ekilmesi gerekir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı