Kestane fiyatları köylüyü üzdü: Aradaki fark şaşırtıyor

Kestane fiyatları Sinop’ta yaşayan köylüyü üzdü. Bolluğu ile sevinen köylü, kestaneyi istediği fiyattan satamadığını belirtirken toptancı ile büyükşehirlerdeki fiyat farkına şaşırdıklarını söyledi.

EKONOMİ 17.10.2021, 10:35
1
Kestane fiyatları köylüyü üzdü: Aradaki fark şaşırtıyor
Sinop'ta geçen sene kuraklık nedeniyle kestane rekoltesi düşük olurken bu sene ise kestanbe bolluğu yaşanıyor. Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, kestanede bu yıl 500 ton rekolte beklentisi olduğunu söyledi. Kestane bolluğu fiyatıyla tüketiciyi memnun ederken kestane toplayan köylü ise aynı oranda memnun kalmadı.
Erfelek'te kestane pazarında köylünün yüzü gülmüyor. Köylerden topladıkları kestaneleri buraya getirerek satmaya çalışan köylüler toptancıların ürünü ucuza almak istediğinden yakınıyor.
Ufak kestane fiyatının 10- 12 TL, orta kestanenin 15 TL, büyük kestanenin 20 TL olması lazım gelirken toptancıların büyük kestaneyi 12 TL’ye, ufak kestaneyi 7-8 TL’ye almaya çalıştığı belirtiliyor. Kestanenin büyükşehirlerde 35-40 TL’den satıldığını belirten köylü kendilerinden 5-10 TL’ye alınmak istenmesini emeğinin karşılığı olarak görmüyor.
Toptancılar ise buna karşın kestanenin sadece Sinop’ta yetişmediğini Karadeniz’de Şile’den Erfelek’e kadar kestane ormanlarının olduğu söylüyor. İki hafta öncesine kadar kestane fiyatlarının 25-30 TLolduğunu belirten toptancılar ürünün bollaşmasıyla fiyatın indiğini savunuyor.
Ürün tüketiciye ulaşan kadar başka aracıların da devreye girdiğini bunun da etkili olduğunu belirtiyor. Kestane için geçmişten bu yana “yiyen doymamış satan olmamış” dendiğini bunun ticaretinin yapılıp da mal mülk sahibi olunamayacağını belirtiyorlar.
Kestanenin fire veren bir ürün olduğunu 50 kilo çuvalı boşaltıp tekrar tartsan 49 kilo geleceğini hele ki kavrulurken yüzde 40 fire verildiğini ifade ediyorlar. Bu nedenle ürünü 20 TL’den alsan kavrulmuşun 70-80 TL’ye bulunabileceğini belirtiyorlar.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı