Kestane piyasası coştu! Serbest piyasada kestane fiyatları

Türkiye genelinde iklim değişikliği kestane piyasasını coştu. Kestane fiyatları kış aylarına girerken zirve noktasını gördü.

EKONOMİ 18.10.2023, 08:55
1
Kestane piyasası coştu! Serbest piyasada kestane fiyatları
Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kestane fiyatları coştu. İklim değişikliği ve ülke genelinde meyvede yaşanan  rekolte düşüklüğü fiyatları uçurdu. Enflasyon zamları arka arkaya gelirken vatandaşların kış aylarının vazgeçilmezi olan kestanede yüksek fiyatlar vatandaşa sitem ettirdi. Kestane piyasası yükselmeye devam ederken geçen sene ile bu arasında yüzde 100 lük artışın hatta bazılarına göre bu artışın daha yüksek olduğu belirtiliyor.
İklim değişikliği piyasaları çok kötü etkiledi. Ürünlerde rekolte düşüklüğü kaliteli ve yüksek bir hasattın yapılmasını engelledi. Yurt dışında kestane üretimi büyük oranda iklim değişikliğinden etkilenerek fiyatları arttı.

Kestane satıcısı Cemalettin Ergül, yüksek fiyat artışına yönelik yaptığı açıklamada, "Kestane kısıtlı, hastalık var. Rekolte düşük olduğu için fiyatlar yüksek. Geçen sene 80-100 lira olan fiyatlar bu sene 200-300 lira" dedi.
25 yıllık Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, kestane ağaçlarının ormanlık alanlarda değil tapulu araziler de olması gerektiğine dikkat çekerek, "Kestane fiyatlarının yüksek olması normal çünkü kestaneler yıllardır bir hastalıkla karşı karşıya. Kanser hastalığı. Kestanelerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Yeni kapalı kestane bahçeleri Sinop bölgesinde henüz yok gibi görünüyor. Belki yeni yeni kurulmakta. Bu yıl kestaneler üzerinde gal arısı olarak adlandırılan bir zararlı türün etkisi görülüyor. Şu an için kimyasal mücadelesi henüz mevcut değil; sadece biyolojik mücadele yöntemleri kullanılıyor. Çukurova Üniversitesi tarafından avcı böceklerin üretildiği ve bu böceklerle tedavi yöntemlerinin geliştirildiği belirtiliyor. Aslında genel bir sorun var. Kestane ağaçlarının meyve ağacı mı, yoksa orman ağacı mı olduğu konusunda yaşanan belirsizlik. Kestane ağaçları, insanların tapulu arazilerinde bulunmuyor. Bu nedenle, bir kestane ağacına bakım yapmak için ormandan izin almak gerekiyor. İlk olarak, kestane ağacının meyve ağacı mı, yoksa orman ağacı mı olduğunun ayrımının yapılması gerektiği bir sorun olarak ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı