Kâğıt tutanak devri sona erdi!

Kaza tutanakları artık e-Devlet’te tutulacak… Trafik ve sürücüler rahatlayacak…Trafikte son yıllarda sıklıkla gördüğümüz kaza yapan sürücülerin tutanak tutması artık tarihe karışacak.

GÜNDEM 10.06.2024, 04:35
Kâğıt tutanak devri sona erdi!
Trafikte son yıllarda sıklıkla gördüğümüz kaza yapan sürücülerin tutanak tutması artık tarihe karışacak. Birkaç gün öncesine kadar araçlarda bulundurulması zorunlu olan kaza tutanağı belgesi tamamen dijitalleşiyor. Önceki hafta e-Devlet uygulamasına eklenen "Dijital Kaza Tutanağı" bölümü ile kaza tutanağının tutulması birkaç dakika da halledilecek.

Yeni uygulamayı Milli Gazete’ye değerlendiren bireysel sigorta acenta yetkilisi Arif Karamanoğlu, dijitalleşmenin sürücülere, trafiğe ve emniyet güçlerine büyük kolaylık getireceğini söyledi. Karamanoğlu, “Sistem üzerinden kaza bilgileri girildikten sonra artık araca ilişkin bilgiler otomatik olarak yüklenecek. Hem kaza anı hem de kaza sonrası süreç hızlanacak. Böylece olası kazalarda tamir süreci de hızlıca başlayacak” şeklinde konuştu.

Dijitalleşme hafif hasarlı kazalarda polisin beklenmesine artık gerek duyulmayacağını belirten ve trafik akışının da engellenmeyeceğini ifade eden Karamanoğlu, “Vatandaşlarımız tutanak tutmakta zorlanıyordu veya anlaşamadıkları için kaza sonrası trafik polisi çağırarak tutanak tutturuyordu. Şimdi ise süreç daha hızlı bir hale gelecek. Kazaya karışan araçların şoförlerinde alkol olması, ehliyet bulunmaması, sigorta olmaması gibi kusurlarda ve yaralanmalı kazalarda veya araçlardan birisi kamu aracı olursa polislerin tutanak tutmasını gerektirecek” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı