Kıdem tazminatı reformu ve emeklilikte yeni dönem: Detaylar burada!

2024’te değişecek: Kıdem tazminatı ve emeklilikte yeni dönem detayları bu içeriğimizde yer alıyor. AK Parti hükümeti, OVP ile Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve kıdem tazminatı fonu getirecek. İşte konuşulanlar...

EKONOMİ 14.09.2023, 17:05
2
Kıdem tazminatı reformu ve emeklilikte yeni dönem: Detaylar burada!
Orta Vadeli Program’da (OVP) büyük bir değişiklik kapıda. O da kıdem tazminatı sistemi, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) olarak yeniden hayata geçiyor. 2019’da rafa kaldırılan TES, 2024 yılının son çeyreğinde geri getirilmesi için çalışılıyor. Bu yeni sistemde kıdem tazminatı, işveren ve devletin katkılarıyla bir fonda toplanacak. Kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemi detayları haberimizde... 

5 Eylül’de ilan edilen Orta Vadeli Program (OVP) içerisinde “Finansal İstikrar” başlığı altındaki “Politika ve Tedbirler” kısmında önemli değişikliklere işaret ediliyor. Bu değişiklikler arasında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon türlerinin yeniden tasarlanması da yer alıyor. Yeni düzenlemelerle birlikte kıdem tazminatı sistemi de büyük bir dönüşümün eşiğine geldi.

Yeni sistemde kıdem tazminatı nasıl olacak hala belirsizliğini koruyor. Şu anki kıdem tazminatı sisteminde, bir çalışan bir yılını tamamladıktan sonra her yıl için bir brüt maaş tutarında kıdem tazminatı hakkı kazanırken, OVP ile birlikte kıdem tazminatı işveren ve devletin katkılarıyla finanse edilen bir fonda biriktirilecek ve ödeme emeklilik döneminde yapılacak.

Ancak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin (TES) çalışanlar için zorunlu hale gelip gelmeyeceği ve mevcut kıdem tazminatı sisteminin yerini tamamen alıp almayacağı hala netlik kazanmış değil.

Orta Vadeli Program’a göre, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 2024’ün son çeyreğinde yürürlüğe girecek ve bu konudaki belirsizlik devam ediyor.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı