Son Dakika

Kıdem tazminatının erimesine dur denmeli

Orta Vadeli Program’ın açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yaptığı açıklamalarla başlayan kıdem tazminatı tartışmalarına Türk-İş bir yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

EKONOMİ 20.09.2023, 04:35
1
Kıdem tazminatının erimesine dur denmeli
Türk-İş Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, “İşçiler için geleceğinin güvencesi olan kıdem tazminatının enflasyonla aşınmasına artık dur denilmeli, kıdem tazminatında hak kaybına neden olabilecek girişimler artık sona ermelidir” ifadeleri kullanıldı.
Orta Vadeli Program’da (OVP) kıdem tazminatına ilişkin önemli bir değişikliğin yapılacağının ilk sinyalleri verilirken konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu konunun önümüzdeki günlerde de yine Türkiye’nin gündeminde olan konular olacağını belirtmişti. Türk-İş Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada Orta Vadeli Program’da (OVP) reform adı altında yapılacak düzenlemelere karşı işçilerde bir endişe ve rahatsızlığa yol açtığına dikkat çekildi.

Türk-İş Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, kıdem tazminatının 1936’dan bu yana yapılan her değişiklikte gelişme kaydederek işçiler bakımından taviz verilmez, vazgeçilmez, kazanılmış bir hak haline geldiğine dikkat çekilerek, “Türk-İş, kıdem tazminatı hakkının aşındırılması, biçim değiştirmesi, emekliliğin bir parçası haline getirilmesini değil, korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu haktan yararlanamayan işçilerin kapsama alınması amaçlanıyorsa bu konuda katkı vermeye hazır olduğumuz her zaman ifade edilmiştir. OVP’de böyle bir düzenleme teklifinin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Getirilmek istenen emeklilik sistemiyle amaçlanan emeklilerin gelir kaybını telafi edecek ve çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak bir yapının oluşturulması değil, ekonominin kaynak ihtiyacının karşılanmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Kıdem tazminatı hakkının tartışmaya açılmasının işçileri rahatsız ettiği ifade edilen açıklamada, kıdem tazminatının özüne yönelik yapılacak bir düzenlemenin işçinin verimliliğini ve çalışma motivasyonunun olumsuz etkileyeceği belirtilerek, “İşçiler için geleceğinin güvencesi olan kıdem tazminatının enflasyon karşısında aşınmasına artık 'dur' denilmeli, kıdem tazminatında hak kaybına neden olabilecek girişimler artık sona ermelidir. Ülke ekonomisinde bir kriz yaşandığı açıktır. Başta işçiler olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları ağırlaşmıştır. Gerçekleşen yüksek enflasyon ücret zamlarının etkisini ortadan kaldırmış, alım gücü giderek azalmıştır. Vergi yükü taşınmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanların beklentisi, yaşama ve çalışma şartlarını iyileştirecek tedbirlerin süratle yürürlüğe girmesidir. Fedakârlığı, geçmiş dönemde gelir ve servetlerini artıranlar yapmalıdır” denildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı