banner8

banner9

Kılıçdaroğlu: Bana çıkıp söyleyin ‘devlet şu fabrikayı yaptı’ deyin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Osmaniye’de yaptığı konuşmada, “Bana çıkıp biriniz söyleyin, ‘Devlet şu fabrikayı yaptı’ deyin. Bir fabrika ismi söyleyemezsiniz.” dedi.

GÜNDEM 19.10.2022, 18:15
1
Kılıçdaroğlu: Bana çıkıp söyleyin ‘devlet şu fabrikayı yaptı’ deyin
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Osmaniye’de sivil toplu kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderiyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “20 yıldır görev yapıyorlar, iktidarlar. 20 yılda bu ülkenin öğrenci yurdu sorunu çözülemez mi? Bana çıkıp biriniz söyleyin, ‘Devlet şu fabrikayı yaptı’ deyin. Bir fabrika ismi söyleyemezsiniz, bir fabrika ismi. Hani sosyal devlettik biz. Hani işsize iş bulacaktık, işsizliği bitirecektik? Her birinizin düşünmeye ihtiyacı var.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “İnsanoğlu 1 milyon yılda tekerliği keşfetmiş. Şimdi her saniyede birden fazla buluş var. Biz bunun neresindeyiz? En diplerindeyiz. Yeni bir ekonomi anlayışına, yeni bir politikaya, yeni bir sanayileşmeye ihtiyacımız var.” dedi.Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:
“Giderek artan sorunlarımız var; siz de yaşıyorsunuz, ben de yaşıyorum. Evlatlarınız var, iş bulamıyorlar; siz yaşıyorsunuz, ben de görüyorum. O zaman bir çıkışa ihtiyacımız var. Var olan sorunları çözmeye ihtiyacımız var. Siyasetin görevi, millet memnun mu, değil mi? İşi gücü var mı? Tarlada çalıştıysa, etkiyse ürünün karşılığını alıyor mu, almıyor mu? Sanayi çalışıyor mu, çarklar dönüyor mu? İşsizlik bitti mi? Hiçbir anne çocuğunu yatağa aç yatırıyor mu, yatırmıyor mu? Siyasetin konusu budur.
Osmaniye fıstık üretimde Türkiye birincisi. Onun dışında pamuk, buğday ekenlerimiz var. Hayvancılık yapanlarımız var. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Konya’dan küçük olan Hollanda’nın yıllık tarım ürünü ihracatının neden onda birini ancak yapabiliyor? Neden Konya’dan küçük bir devlet tarımda Türkiye’yi üçe, dörde katlıyor? Sebep ne? Toprak mı? Bizde daha fazla. Güneş mi?  Daha fazla. İnsanımız mı? Daha fazla. Neden biz üretemiyoruz? 

Çiftçiyi toprağa küstürürseniz her şey dışarıdan gelir. Çiftçiyi toprağa küstüremezsiniz. Pandemi bize neyi gösterdi? Tarım, stratejik sektörüdür. Bütün dünyada tarım stratejik sektördür. Birisinin karnı doymazsa o ülkede huzur olmaz. Herkesin karnının doyması lazım. Nasıl doyacak? Çiftçi üretecek. Çiftçiyi toprağa küstürürsen ne olacak? Sorun çıkacak. Yolu nedir? Söyleyeyim; Allah nasip eder, Millet İttifakı olarak iktidara geldiğimizde, çiftçilerin tarım kredi veya bankalardan aldıkları kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Hiç endişe etmeyin. Zaten doğru dürüst gelir elde edemiyor. Mazotun, gübrenin, ilacın fiyatı, baktığın zaman zaten dünyanın parasını ödüyor. Bir çiftçi bankadan niye kredi alır? İmkanı olsa hiç kredi almayacak zaten. Dolayısıyla faizleri sileceksin, yeni bir sayfa başlatacaksın. Çiftçi rahatlayacak, çiftçi kardeşim rahat bir nefes alacak. En azından bankalara faiz ödemeyecek. Kim faize karşı? Sıfırlarsan doğrudur, faize karşısın. Çiftçinin faizini sıfırlayacağız.

Esnaf ve çiftçi, bir toplumun orta direğidir. Yani toplumu ayakta tutan en önemli iki alandır, esnaf ve çiftçi. İkisi üretmezse, ikisi kazanmazsa ülkenin huzura çıkma şansı yoktur. Esnafın da ister bankalardan ister Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nden aldıkları kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Bakın, burada Millet İttifakı’ndan arkadaşlarımız da var, CHP’nin Genel Başkanı olarak ben gayet açık ve net ifade ediyorum; bu yüksek faiz belasından esnaf ve çiftçiyi kurtaracağız. Adı Ziraat Bankası ama doğru dürüst çiftçiye kredi açmıyor. Halk Bankası, esnaf bankasıdır aslında, esnaf için kuruldu. Havza bazlı tarım planlaması yapılacak. Ne demek havza bazlı tarım planlaması? Burada fıstık mı ekiliyor, tamam, diyeceğiz ki bu bölge fıstık ekecek, bu bölgede herkes üretecek, herkes kazanacak. Konya Ovası mı? Ne ekilecek, buğday ekilecek. Bir başka yer, pamuk ekilecek. Bir başka yer, afyon ekilecek. Bir başka yer; üzüm, asmalar, fidanlar… Bir başka yer, Erzurum ve çevresi, ‘özel ekonomi bölgesi’ diye orayı düşünüyoruz. Hayvancılık ve hayvan ürünleri merkezi olacak orası. Sadece Erzurum değil, Erzurum ve çevresini ele alarak onu değerlendireceğiz.

Ayrıca çiftçinin traktörü, yani tarımda kullandığı araçlar, çiftçinin hayvanı asla ve asla icra dosyalarına konu olmayacak. Hiçbir icra memuru, gelip çiftçinin traktörünü alıp götüremeyecek. Ekecek ki borcunu ödesin. Traktörünü alırsan, hayvanını elinden alırsan nasıl üretecek bu insan, nasıl borcunu ödeyecek? Bu düzenlemeyi yapacağız. Ayrıca çiftçiler için kırmızı mazot uygulaması düşünüyoruz. Yani KDV’siz ve ÖTV’siz mazot verilecek çiftçiye. Diyeceksiniz ki KDV’siz ve ÖTV’siz mazot kimlere veriliyor? Yatı olan, güzel bir yatınız varsa, denizde güzel gezmek istiyorsanız, tatile gitmek istiyorsanız, adalara gitmek istiyorsanız, komşu ülkelere gidip gezmek istiyorsanız, deniz yoluyla yatınız varsa giderseniz. Yata mazot, ÖTV’siz ve KDV’siz verilir. Ya çiftçiye? Çiftçi herhalde traktörüyle turistik gezi yapmıyor. Tarlaya gidiyor; üretecek, ekecek. Hadi diyelim ki mazot çok pahalı oldu, şehirde yaşayan arabasına binmez, belediye otobüsüne biner, metroya biner ama çiftçi tarlasını sürmek zorundadır. Çiftçiye ÖTV’siz ve KDV’siz mazot verilecek, çiftçi kırmız mazotla tanışacak.

Köyler boşalıyor, sizler de görüyorsunuz. Gençler durmuyor köylerde. Bir düşüncemiz daha var; köylerdeki bütün kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primini devlet ödeyecek, köyde kaldığı ve üretim yaptığı sürece primini devlet ödeyecek. Çiftçi kardeşimi bakın, tarlaya küstürmedik, toprağa küstürmedik, ahıra küstürmedik. Üretiyor, kazanıyor, alın terinin karşılığını alıyor. Ürününü rahatlıkla satıyor, pazarlayabiliyor. Hiç kimse aç ve açıkta değil. Çiftçinin de kazanabileceği bir ortamı mutlaka hayata geçireceğiz.

Bütüncül bir Muhtarlık Kanunu yok, muhtar kardeşlerim. 82 değişik kanunda, 354 maddede muhtar adı geçer. 354 maddede muhtar adı geçer, hiçbir muhtar bunu bilemez. Ben de bilmiyordum, muhtarlık için çalışma yaparken bunu tespit ettik. Sizin bağımsız bir Muhtarlık Kanunu’na ihtiyacınız var. Elimizin altında duruyor. Sizin birleşik oy pusulanız yok. Bu, aslıdan kamunun size önem vermediğini de gösterir. Birleşik oy pusulanızın olması lazım. Bu, muhtarlık kurumuna devleti yönetenlerin verdiği önem anlamına gelir.

Muhtarlığı kanun, bir kamu kurumu olarak tanımlamıyor. Belediye muhtarlıkla beraber ortak bir proje yapamaz, çünkü suç işler. Oysa halkın seçtiği bir kişi ve onun temsil ettiği kurum, bir kamu kurumudur. Kamu kurumu olarak tanımlanması lazım. Muhtar kardeşlerim, bakıyorlar belediye meclisi bir karar aldı, vatandaş gelip soruyor, ‘Muhtarım bu nedir’; muhtar, haklı olarak ‘Benim haberim yok’ diyor. Kendi mahallesiyle ilgili belediye meclisi bir karar alacaksa oraya mutlaka bir muhtar davet edilmeli ve muhtar o toplantıya katılmalı, söz ve karar sahibi olmalı. Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalı, Türkiye Belediyeler Birliği var, Türkiye Muhtarlar Birliği’nin de kurulması lazım.

Milliyetçi duygunun çok güçlü olduğunu biliyorum Osmaniye’de. Aslında her birimiz milliyetçiyiz, bizim altı okumuzdan birisi de milliyetçiliktir. Vatanı ve bayrağı ile sorunu olmayan herkesin benim başımın üstünde yeri var. Kim olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun her insana saygı duyarım, yeter ki bayrağı ve vatanıyla sorunu olmasın. Bayrak ve vatan, bizim kırmızı çizgidir. Onun altını özenle çizmek isterim. Allah nasip eder, iktidar olduğumuzda, bu şanlı ordumuzun elinden alıp Katar’a verilen Tank Palet Fabrikası’nı bir hafta içinde alacağız ve onu tekrar şanlı ordumuza vereceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz sözde milliyetçilik değildir, özünde milliyetçiyizdir biz, yürekten milliyetçiyizdir. Nasıl olur da Avrupa’nın en büyük tank palet fabrikalarından birisini alacaksın, Katar’a vereceksin. Hangi gerekçeyle verdin? Benim dışımda itiraz eden var mı? O zaman niye oy veriyorsunuz? Kusura bakmayın, ben de bu soruyu size sormak zorundayım.

Bize güvenmenizi istiyorum. 20 yıldır görev yapıyorlar, iktidarlar. 20 yılda bu ülkenin öğrenci yurdu sorunu çözülemez mi? Bana çıkıp biriniz söyleyin, ‘Devlet şu fabrikayı yaptı’ deyin. Bir fabrika ismi söyleyemezsiniz, bir fabrika ismi. Hani sosyal devlettik biz. Hani işsize iş bulacaktık, işsizliği bitirecektik. Her birinizin düşünmeye ihtiyacı var, benim de düşünmeye ihtiyacım var. Bu toplantının önemi nedir? Kanaat önderi olmak sıradan bir olay değildir. Sizi kanaat önderi yapan, toplumun kendisidir. Çünkü size inanır ve güvenir. O nedenle kanaat önderleri olarak oturup düşünmeniz lazım. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Biz, üreten Türkiye ile güçlenmek istiyoruz. Çiftçisi de üretecek; fabrikada, sanayicisi de üretecek. Üniversitedeki hoca bilgi üretecek.

İnsanoğlu 1 milyon yılda tekerliği keşfetmiş. Şimdi her saniyede birden fazla buluş var. Biz bunun neresindeyiz? En diplerindeyiz. Yeni bir ekonomi anlayışına, yeni bir politikaya, yeni bir sanayileşmeye ihtiyacımız var. Güneydoğu Anadolu’nun yarısı kadar olan bir devlet, yani Tayvan, nüfusu 23 milyon, 580 milyar dolar milli geliri var. Yıllık ihracatı 500 milyar dolar, bizi ikiye katlıyor. Güneydoğu Anadolu’nun yarısı kadar olan bir devlet. Çip üretiyor. Biz neresindeyiz? Politikacılar bir gelecek ufku çiziyor mu? Yeni bir anlayışa ihtiyacımız var.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Whatsap İhbar Hattı