Kılıçdaroğlu'ndan 10 bin dolar tepkisi: Savcılar dut yemiş bülbül gibi

Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar maaş alan siyasetçi konusuna değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Devletin savcıları dut yemiş bülbül gibi. Bu kirlilikten Türkiye'yi arındırmamız lazım." dedi.

SİYASET 19.06.2021, 15:10
Kılıçdaroğlu'ndan 10 bin dolar tepkisi: Savcılar dut yemiş bülbül gibi
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te düzenlenen Belediye Başkanları Çalıştayı'nın açılışındaki konuşmasında partisinin belediye başkanlarına seslendi. Çalıştaya 11’i büyükşehir belediye başkanı olmak üzere 247 belediye başkanı katıldı. Çalıştayda belediyelerin faaliyetleri değerlendirilecek.
İktidara gelmeleri halinde siyasi ahlak kanunu çıkaracaklarını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu “Rüşvet alan kişilerin arabalarında Türk Bayrağı taşımalarına tahammül edemiyoruz. Ankara'ya gidip Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili sıfatını taşıyıp, ihale peşinde koşan milletvekili istemiyoruz biz. Yolsuzluk yapan milletvekili istemiyoruz.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT Haber canlı yayınındaki Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar para alan siyasetçi konusuna değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Kimin eli kimin cebinde belli mi Allah aşkına. Kim bu siyasetçi? Kim bu ahlaksız adam? Kim veriyor? Yeraltı dünyası, çeteler veriyor. Çetelerden beslenen bir siyasetçinin memlekete, millete faydası olur mu Allah aşkına. Kim bu siyasetçi hâlâ belli değil. Devletin savcıları dut yemiş bülbül gibi. Bu kirlilikten Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni arındırmamız lazım.” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle:
“Hepimiz siyaset yapıyoruz. Sadece CHP’liler değil. Siyasette en büyük hakem halktır. Siyasal partilerin temel hedefi de ülkeye huzuru barışı getirmek, ülkenin nasıl kalkınacağını halka anlatmaktır. Halkın tercihlerine her ortamda saygı duymamız gerekir. Hepimiz kendi politikalarımızı anlatarak, halkın önüne çıkarız. Halk kimi iktidara taşırsa başımızın üstünde yeri vardır. Siyaset halka hizmet etme alanıdır. Bu bağlamda son zamanlarda bazı siyasi kurumlara yapılan saldırıları şiddetle kınamak her siyasi partinin boynunun borcudur. İzmir’de yapılan saldırı, bir kadının hayatını kaybetmesi, bu sabah haberlerde vardı. Hani’de AK Parti’nin ilçe binasına yapılan saldırı, bunları kabul etmiyoruz. Bizim siyaset anlayışımız, fikirlerin yarışmasıdır. Kin, öfke, intikam duygusu değil.
GÖREVİMİZ ÇÖZÜM ÜRETMEK
Koronavirüs sürecinde belediyelerimize çok önemli görevler düşmüştü. Türkiye nüfusunun yüzde 54’ünü CHP’li belediyeler yönetiyor. Dolayısıyla yaşanan bütün sorunlara çözüm üretmek zorundaydık. Konu insandı, a ve b partili değildi. O insanların tamamına hizmet götürmekti. Eğer hizmeti daha iyi götürebiliyorsan, bunun yolu yarıştır, hizmet yarışıdır. Buradan herkese rahatlıkla söyleyebilirim, bizim belediye başkanlarımız. Antep’in en küçük belediyesi Karkamış ile onların en büyük belediyesiyle yarışmaya hazırız. Her türlü engelleme yapıldı mı, yapıldı. Şikâyet geldi mi, şikayet etmeyiz. Bizim görevimiz çözüm üretmek.
ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALIYIZ
Biraz da öz eleştiri. 6 bin 317 şehidin verildiği topraklardayız. Güzel şeyler yapıyoruz. Peki neden Gaziantep’in nüfusu artıyor da bizim milletvekili sayımız artmıyor? Kabahat kimde Anteplilerde mi bizde mi? Anteplilerde suç yok, kabahat bizde. Gazianteplilere sözümdür, sürekli birileriyle kavga eden bir örgüt istemiyorum. Kimse kusura bakmasın. Dolayısıyla gün hizmet günüdür. Gün çalışma günüdür. Nüfus artıyor, bizim milletvekilimiz yok. Bir dönem burası CHP’nin kalesiydi, Celal Doğan gibi efsane bir isim vardı. Ne oldu?... Eğer bir partili arkadaşım kendisini değil partiyi düşünüyorsa, önce Antep’i düşünecek. Antep’te bir çocuk yatağa aç giriyorsa ne il başkanı ne de ilçe başkanı uyuyacak.
SİYASİ AHLAK KANUNU GETİRECEĞİZ
Sorun üretmek değil var olan sorunu nasıl çözeceğiz, bunu anlatacağız. Bunu anlattığınız zaman vatandaş size güveniyor. Allah’ın izniyle iktidara geleceğiz, milletin takdiriyle. Antepliler bizi iyi dinlesinler. 83 milyon vatandaşımız da iyi dinlesinler. Dostlarımızla beraber iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş TBMM’ye birinci hafta içinde Siyasi Ahlak Kanunu sevk etmektir. Bu millete borcum var. 27,5 yıl devlette çalıştım. Çok sayıda başbakan ile çalıştım. Bütçe nasıl yapılır, vergi nasıl toplanır, harcamalar nasıl yapılır?Bütün bunlara 27,5 yılımı verdim. Ne zaman genel başkan oldum, müfettiş ordusu görevlendirdiler, acaba Kılıçdaroğlu’nun açığını bulabilir miyim diye. Araştırın dedim. Boğazımdan aşağı haram girmedi ki. O nedenle bir şey bulamadılar. Siyasi Ahlak Kanunu’nu neden getireceğiz, siyaset kirlilikten arınmalı. Milletin vekilinin temiz olması lazım. Ankara’ya gidip, milletvekili sıfatını taşıyıp, ihale peşinde koşan milletvekili istemiyoruz biz. Esnafın kuralları vardır, doktorları kuralları vardır. Siyasetçinin? Getireceğiz. Temiz ahlaklı siyaseti Türkiye’ye getirmek zorundayız.
10 BİN DOLARI ALAN SİYASETÇİ KİM?
Şu ülkenin geldiği hali görüyor musunuz? İktidar sahiplerine bakıyor musunuz? Kimin eli kimin cebinde belli mi? Bu ülkenin İçişleri Bakanı kalkar devletin televizyonunda ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriliyor’. Kim bu siyasetçi. Kim veriyor, yer altı dünyası, çeteler veriyor. Kim bu siyasetçi hala belli değil. Açıklamam savcıya söyleyeceğim, git savcıya. Meclis Başkanına söyledim. Kim bu adam çıkarın ortaya. Mektup yazmış güzel, cevap verin o zaman kim bu adam. Bir rüşvetçiyi korumak, rüşvetçiyle yan yana durmaktır. Ben dedim ki. Atamayla gelen İçişleri Bakanını devletin bir numaralı koltuğunda oturan kişi çağırır kim bu siyasetçi. Sorsun. Sormuyor mu? Yer altı dünyasından, rüşvetlerden, ihalelerden beslenen bir siyaseti asla doğru bulmuyoruz. Bunun mücadelesini vereceğiz. En büyük desteği de bir dahaki seçimlerde Anteplilerden bekliyorum. Temiz, ahlaklı siyaset istiyorsan destek vereceksin.
RÜŞVETÇİ BÜYÜKELÇİLERİ ÇAĞIRACAĞIZ
CHP’lilerin iki temel kırmızı çizgisi vardır. Bayrak ve vatan konusunda hiçbir tartışmaya yaklaşmayız, asla kabul edemeyiz. Şimdi ben AK Partiye oy veren veya MHP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek isterim. Bayrak değerli mi, değerli. Canımızı veriyor muyuz, veriyoruz. Ay Yıldızlı Bayrağı ister arabasında, ister evinde şerefli insanlar taşır. Rüşvet alan kişilerin arabalarında Türk Bayrağı taşımalarına tahammül edemiyoruz. Benim 83 milyona sözüm var. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içinde rüşvetçi büyükelçileri Türkiye’ye çağıracağız.
HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK
Doları, dövizi kontrol edemiyorlar. Kimse önünü göremiyor. Esnaf malı satıyor, sattığı malı aynı paraya alamıyor. Dostlarımızla iktidar olduğumuzda esnafın, esnaf kredi kooperatiflerinden çektiği kredilerin faizlerini sileceğiz. Aynı şekilde çiftçiler. Onların da faizlerini sileceğiz. İktidarımızın ilk 6 ayında Türkiye’de büyük değişimi görecekler. Namuslu, ahlaklı siyaset nasıl olurmuş herkes görecek. Dost, düşman herkes görecek. Çocuk üniversiteyi bitirmiş, işsiz. Aile çocuğunu Kredi Yurtlar Kurumu'nda okutmuş. Borcunu öde, yoksa haciz göndereceğim! Kaldıracağız bunu. Çocuk önce işe başlayacak, sonra taksitlerle borcunu öde diyeceğiz. Fakir, fukaradan yana olan devlete sosyal devlet diyoruz. Bunun politik adı sosyal demokrasidir. Gelir dağılımı dengeli olacak. Bilin, bütün millete sözüm. Nasıl bizim belediye başkanlarımız görev yaptığı yerde hiçbir çocuğu yatağa aç yatırmıyorsa, iktidar olduğumuzda Türkiye coğrafyasında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Fakirleri diziyorlar sıraya, çağırıyorlar televizyonları, yardım yapıyoruz diye. Onların onuru yok mu? Biz bunu yapmayacağız. Aile destekleri sigortasını getireceğiz, her ay bankaya paranı yatıracağız, sonra çekeceksin. Kimse senin fakir olduğunu bilmeyecek, sadece devlet bilecek. Bunun sözü 1971 yılında verilmiş. Hangi yıldayız 2021. Aradan 50 yıl geçmiş. Niye gelmiyor, çünkü yoksulluğu bitirmek istemiyorlar. Yoksul kalsın bize muhtaç olsun, bize oy versin istiyorlar.
HİÇBİR EGEMEN ÜLKE MAL VARLIĞINI SORGULAYAMAYACAK
Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Egemen güçlerin şekillendirdiği topraklarda barış gelmez. Mısır, Suriye, İran’la kavga etmeyeceğiz. Kavga hiçbir topluma yarar getirmiş değil. Milli Kurtuluş Savaşını verenler savaşın bütün acımasızlığını biliyorlardı, ‘Yurtta barış cihanda barış’ dediler. Bir sözüm daha var, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının, başbakanının, bakanının hiçbir egemen ülke mal varlığını sorgulayamayacak.
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE TEKNOLOJİ LİSELERİ KURACAĞIZ
Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. Milli Eğitim Bakanlığı ile organize sanayi bölgesi beraber okulları yönetecek. Öğrenci fabrikasında staja gidecek, devlet sosyal güvenlik primini ödeyecek. Üniversite okumak istiyorsa, iz düşümü bölümüne artı puan verecek.
Yorumlar (0)
37°
açık
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:34
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:57
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Whatsap İhbar Hattı