Kira artış sınırlaması sona erecek! Enflasyona göre artış sonrası asgari ücretli nasıl geçinecek?

Kira artış oranlarını yüzde 25’e sabitleyen düzenlemenin kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kafadar, kira artış oranlarını kısıtlayan düzenlemenin kaldırılması ile birlikte kira artışlarının TEFE-TÜFE ile belirleneceğine dikkat çekerek, ticari mülklerde kira artışının yüzde 62.51 olduğunu hatırlattı.

EKONOMİ 06.06.2024, 12:05
1
Kira artış sınırlaması sona erecek! Enflasyona göre artış sonrası asgari ücretli nasıl geçinecek?
Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen yüzde 25 zam sınırı Temmuz'da sona erecek. Düzenlemenin bitecek olması ise yeni tartışmalara neden oluyor. Enflasyon rakamlarının devamlı artıyor olması kiraların daha da artmasına neden olacak. Konuyla ilgili Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kafadar, kira artışlarına getirilen yüzde 25 düzenlemesinin yeni tartışmalara neden olduğuna dikkat çekerken, düzenlemenin sona ermesinin ise daha da büyük sorunları tetikleyeceğinin altını çizdi.

Kiralarda getirilen yüzde 25 artış sınırlamasının ev sahibi ve kiracılar arasında ciddi çatışmalara neden olduğun ifade eden Kafadar, olayların mahkemeleri de meşgul ettiğinin altını çizerek, “ Temmuz ayı ile birlikte yüzde 25 kira artışının sona ermesi yine kira artışlarının TEFE-TÜFE oranında arttırılması sonucu ticarilerde olduğu gibi yüzde 62.51 oranında artması kiracılar için büyük bir sıkıntının geleceğinin habercisi. 17 bin 2 TL olan asgari ücretli bir çalışanın 10 bin lira kira ile bir evde oturduğunu varsayarsak Temmuz sonrası artışları ile birlikte kirasının 16 bin 251 TL olması halinde asgari ücretli bir vatandaş geçimini nasıl sağlayacak?” dedi.  

Artışların yüksek olması sebebiyle yine kiracıların ve ev sahiplerinin karşı karşıya kalacağının altını çizen Kafadar, sorunlara karşı çözüm için adım atılması gerektiğini belirterek. “Bu sorunların çözümü ithalatın düşürülmesi ve konut üretim maliyetlerinin düşürülerek ülkemizde yıllık ortalama 700 bin kiralık konutun üretilmesi ile mümkündür” ifadelerini kullandı.
 
 
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı