Kira sözleşmesi olmadan ev sahibi evden çıkarabilir mi? Kiracıları sevindiren haber!

Son dönemlerde uygulanan fahiş fiyatlar kiracılar ve ev sahipleri arasında sorun oldu. Sözleşme olmadan oturan kiracılar evden atılma durumum olur mu diye merak ediyor.

AİLE 25.09.2023, 09:25
1
Kira sözleşmesi olmadan ev sahibi evden çıkarabilir mi? Kiracıları sevindiren haber!
Türkiye genelinde konut fiyatlarının artması ve uygulana fahiş kira bedelleri vatandaşlara zorluk çıkartıyor. Uygun fiyata oturan kiracıların kiralarına büyük zamlar yapılarak çıkmaları veya kirayı ödemeleri isteniyor. Kiracılar ise yüksek kira bedelleri karşında başka evlere çıkmakta zorluk çekiyor.
Ev sahipler ve kiracılar arasındaki sorunları çözülmesine yarayan bir çok neden var Kira ödeme dekontları, su, elektrik, doğalgaz abonelikleri, eve zarar verilmemiş olması gibi birçok durum ev sahibinin haklarını kısıtlayabilmekte ve kiracıya hak vermekte.

Ev sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşmeler genellikte 1 yıllık sözleşmelerdir. Eğer bir kira sözleşmeniz yoksa ancak düzenli olarak kira ödüyorsanız, evin elektrik, su, doğalgaz abonelikleri sizin üzerinizeyse o evde kiracı olduğunuzu yasal olarak kanıtlayabilirsiniz. Bu durumda 1 yıllık kira sözleşmeniz olmasa da aynı hukuki haklar içinde geçerli olmaktadır.
Kira sözleşmesi yaparken haklarınızın korunduğuna dikkat etmeyi unutmayınız. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir avukattan yardım alabilirisiniz.
Kira sözleşmeniz bittiğinde sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek yine kiracının elinde bulunan bir haktır. Ev sahibinin sizi evden çıkarabilmesi için birkaç yol bulunmakta ancak bu yolların çoğu zor yollardır. Bu sebeple kesinlikle kira sözleşmenizi yapmayı unutmayın.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı