Kiracılar buna dikkat! Ev sahibi kira sözleşmesi bitince kiracıyı çıkarabilir mi?

Ev sahibi ile kiracılar arasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden “1 yıllık kira sözleşmesi bittiğinde ev sahibi kiracıyı tahliye edebilir mi?” konusu çok sık soruluyor. İşte kiracının yasal olarak sahip olduğu haklar…

AİLE 15.12.2023, 10:00
Kiracılar buna dikkat! Ev sahibi kira sözleşmesi bitince kiracıyı çıkarabilir mi?
Ev sahibi, sözleşme süresi bitmeden kiracısına “Ya yeni yüksek kira bedelini kabul et ya da çık” deme hakkına sahip midir? Kira sözleşmesinde belirlenen kira artış oranı TÜFE’ye veya sözleşmede yer alan diğer koşullara göre yapılır. Ev sahipleri, piyasadaki kira artışlarına dayanarak, kiracılarını keyfi bir şekilde tahliye edemezler.
Kiracıları tahliye etmek için haklı bir nedenleri olması gerekir. Bu nedenlerden en önemlisi, kira ödemesini zamanında yapmayarak temerrüde düşmesi ve bunun sonucunda tahliye davası açılmasıdır. Kiracıya noter yoluyla kira borcunu ödemesi için 30 günlük bir süre verilir. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa, tahliye davası veya icra takibi ile icra mahkemesine tahliye talebinde bulunulabilir.

Kiracının tahliye edilmesi için kira hukukumuzda belli şartlar bulunuyor.
Bu şartlar şöyledir: Kiracı, bir kira dönemi içinde iki kez haklı uyarı almış ve ödeme yapmamışsa. Kiralanan yerde yıkım, onarım veya değişiklik yapılması gerekiyorsa. Kiralanan yerde yasak işler (kumar, fuhuş, uyuşturucu) yapıldığı tespit edilmişse. Kiracı, kira sözleşmesi imzalarken veya sonradan tahliye sözü vermişse.
Mal sahibi, taşınmaza ihtiyacı olduğunu ispatlamışsa. Taşınmaz başka birine satılmış ve yeni sahibi tahliye istemişse. Belirsiz süreli kira sözleşmesi 10 yıl sürmüş ve mal sahibi 3 ay öncesinden tahliye duyurusunda bulunmuşsa.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı