Kiracılara kötü, ev sahibine iyi haber gelmişti: Kirada yüzde 25 zam sınırı adil mi?

Konutlardaki artış oranları gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde kira artış oranlarını düşürmek amacıyla yürürlüğe giren konutlarda yüzde 25’lik zam sınırlaması da büyük ses getirdi.

EKONOMİ 22.12.2023, 10:10
1
Kiracılara kötü, ev sahibine iyi haber gelmişti: Kirada yüzde 25 zam sınırı adil mi?
Son dönemlerde en çok vatandaşı zorlayan konuların başında konutlardaki kira artış oranları oldu. Buna bir çözüm bulmaya çalışan yetkililer geçtiğimiz günlerde kira artış oranlarını düşürmek amacıyla konutlarda yüzde 25’lik zam sınırlamasını yürürlüğe sokmuştu. Bu uygulama özellikle ev sahiplerini rahatsız ederken ülke çapında büyük ses getirdi.
Son olarak bu konuyla ilgili mahkemeden emsal niteliğinde bir karar geldi.
Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ve yerini başka hiçbir konuya kaptırmayan yüksek kira fiyatlarını önlemek üzere yürürlüğe sokulan konutlarda kira artışlarının yüzde 25 ile sınırlamaya dair olan düzenlemeyle ilgili çıkan tartışmalar sonucunda İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi tarafından emsal niteliğinde bir karar verildi.
Verilen kararla ilgili açıklamalarda bulunan Arabulucu Avukat Umut Metin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada; “Aslında buradaki karar yüzde 25 sınırına ilişkin değildir. Başka bir karar verilme durumu söz konusu. Kira tespit davalarında 5 yıldan sonra kira sözleşmelerine ilişkin kira bedeli tespit davası açılabiliyor. Bu davalarda kiralanan taşınmazın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutuluyor. Şunu söylemek gerekirse bir kira sözleşmesinin 5’inci yılına varmadık ancak kiralar öyle bir değişti ki kira tespit davası da açamıyoruz’’ diyerek konuşan Metin vatandaşın bu konuyla ilgili çok fazla soru işareti olduğunu dile getirdi.
Burada ‘yüzde 25 kira sınırlaması adildir, değildir’ şeklinde bir açıklama yok. Sadece yaşanan koşullardan dolayı yüzde 25 sınırı hiç dikkate alınmıyor, çünkü uyarlama davalarında yüzde 25’e tabi olma yok, emsallerine göre kira belirlenmesi anlamına geliyor. Burada mahkemenin bir karar verdiğini anlıyoruz.
Kendi görüşlerini paylaşan Avukat Umut Metin konuşmasını şu cümleleriyle sonlandırdı; ‘yüzde 25 adil midir?’ kesinlikle değildir.
Ancak mahkemenin kararı yüzde 25’in adil olup olmaması değil, kirada adaletin yani birisi eski kiracı diye 4. yılda 4 bin TL kira alırken,20 bin TL kira alınabiliyorsa kiracıdan buna mahkeme bir el atmalıdır. Diyerek konuşmasını noktaladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı