Kiraz fiyatlarında uçurum: Bahçede 35 TL, markette 199 TL!

Türkiye'de kiraz sezonu heyecanla başlarken, fiyat farkı da tepkilere yol açıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk hasat İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yapıldı ve kiraz 35-45 liradan İstanbul hallerine gönderildi. Fakat aynı kirazın bir zincir markette 199 liraya satıldığı görüldü.

EKONOMİ 15.05.2024, 11:35
2
Kiraz fiyatlarında uçurum: Bahçede 35 TL, markette 199 TL!
Türkiye'de kiraz hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ilk olarak İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde başlayan hasat, Bilecik'te de başladı. Fakat bu yıl fiyat farkı dikkat çekiyor. İlk hasat toptan 35-45 liradan İstanbul hallerine gönderilirken, bir zincir markette 199 liradan satıldığı görüldü. 

Bilecik'in meşhur kirazı Küre Köyü'nde "erkenci" olarak bilinen kirazın hasadı başladı. Köylüler, kirazı tarlada 35-45 liradan satarken, fiyatlar Bilecik ve Söğüt pazarlarında 70 liraya, İstanbul'da ise 120 liraya kadar çıkıyor. Bir zincir markette bu kirazın 199 liradan satılması ise vatandaşlarda büyük tepkilere yol açtı.

1 hafta önce yavaş yavaş hasada başladıklarını söyleyen Kiraz üreticisi Nurcan Aşık, "Biz buna ’Kara bodur’ cinsi deriz. Bundan sonra Napolyon kiraz olur bu bölgede. Bu sene fiyatlar ucuz, kilosu kiraza göre 30 ile 45 lira arasında değişiyor. Biz halde toptana veriyoruz. İstanbul, Ankara gibi illere gidiyor" şeklinde konuştu.

Üreticisi Fatih Turan ise konuya ilişkin konuşmasında şunları kaydetti:

Alıcı ile satıcı arasındaki fiyat farkından bahseden Küre Köyü Hali’nde kiraz alıcısı Ramazan Palacıoğlu, "Bunun fiyatı 35 lira. Yumuşaklığına göre, sertliğine göre ona göre değerlendiriyoruz. Kadıköy, İstanbul, Bayrampaşa oralara gidiyor. Bunu pazarcı kazanıyor. Buradan biz komisyon gönderiyoruz mesela bunu 35’e sattık oradaki 50 liraya satar pazarcı da artık üzerine ne varsa. Pazarcılar kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de kirazın ilk önce İzmir Kemalpaşa’dan çıktığını dile getiren Köy Muhtarı Eyüp Seylan, şu şekilde konuştu:

Kaynak: İHA
"Bu kiraz burada 45 liradan alıyorlar, İstanbul’da bu kiraz 200 TL. Bizim bundan şikâyetimiz var. Niye aracılar bizden daha fazla kazanıyor. Biz 1 sene boyunca buna emek veriyoruz, en iyisini yetiştiriyoruz. Bu haksızlık bunun önüne geçmemiz lazım."
"Yaklaşık 1 hafta sonra köyümüzde kiraz çıkar. Türkiye’de en erken çıkan 2’inci kirazdır. Bölge mikro klima iklime sahip. Bölgemizde yaklaşık 3 bin dekarlık alanda kiraz üretimi yapılmaktadır. Ortalama 500-600 ton gibi rekolte beklentimiz var. Bu sene verim biraz düşük. Rekolte düşük olduğundan ihracat yapamıyoruz. Kirazlarımız iç piyasaya gidiyor. Ağırlıklı olarak İstanbul, Bayrampaşa ve Kadıköy hallerinde olmakla beraber yerel pazarcılarda pazarlarında çıkartıyorlar. Kilosu 35-50 lira arasında değişiyor. Cinsine, kalitesine göre fiyatlandırma burada yapıyoruz. Piyasa serbest." 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı