Kirazlı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Özellikleri

Eski adı Küplüce olan Kirazlı Köyü, çok sayıdaki kiraz ağacından dolayı bu adı almıştır. Köyde bulunan şarap küplerinden dolayı Küplüce adı verilen köy, keyifli ve sakin zaman geçirilmesini imkan sunar.

AİLE 03.04.2024, 10:45
Kirazlı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Özellikleri
Kirazlı Köyü, Kuşadası’na bağlı şirin, sakin ve huzur dolu bir yerdir. Eskiden tam bir üzüm memleketi olan bu köyün adı Küplüce imiş. Köyde bulunan şarap küplerinden dolayı bölgeye verilen isim, yine bölgede çok fazla kiraz ağacının olmasından dolayı Kirazlı olarak değiştirilmiştir. Köyde eskiden çok fazla şarap üretiminin yapıldığı ancak şu an için köyün böyle bir üretim için izninin olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle köydeki şarap üretimleri tamamen bireysel bazda devam etmektedir.
Kirazlı Köyü, adını aldığı kiraz ağaçlarından dolayı her yılın haziran ayında kiraz festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle bu köyü ziyaret etmeyi düşünenlerin planlarını festivale denk getirerek yapmalarında fayda olacaktır. Kirazlı Köyü’nde aynı zamanda çok sayıda organik pazar standı yer alır. Hafta sonları kurulan organik pazar ise yakın çevreden gelenlerin akınına uğramaya devam ediyor.

Kirazlı Köyü evleri zamana ayak uydurmuş ve taş evlerden, beton evlere geçişini tamamlamıştır. Elbette köyde hala eski taş evlere rastlamakta mümkündür. Kirazlı Köyü’nde bulunan butik oteller, köyü ziyarete gelen kişilere ev sahipliği yapsa da bu tarz işletmeler günümüz koşulları için biraz yetersiz kalıyor. Zaman içince bu işletmelerin doğru adımlarda büyümesi muhtemeldir.

Kirazlı Köyü özellikle hafta sonu kafa dinlemek isteyenlerin tercih edebileceği bir köydür. Genel olarak organik tarım ile ilgilenen halk hafta sonu kurduğu organik pazarlarda bir araya gelir. Doğal güzellikleri, sessiz olması ve insana huzur veren bir havaya sahip olması ile Kirazlı Köyü, birçok kişinin kalabalıktan ve keşmekeşten kaçarak kafa dinlemek istediği yerler arasında bulunuyor.
Köyde yer alan ve hale görevini yerine getiren taş evlerde kalarak, doğanın ve manzaranın tadı çıkartılabilir. Bahçelerde ve asmalar ile kaplı olan bu köy hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin kendisini iyi hissetmesine imkan sunar.

Kirazlı Köyü’nde en büyük hareketlilik daha önce de belirttiğimiz gibi hafta sonları meydana geliyor. Köyün yerlileri genel olarak hafta içi kendilerine ait olan yerlerde organik tarım çalışmalarını sürdürüyor. Hazır olan ürünler ise hala Küplüce adı altında markalaştırılıyor. Hafta sonu ziyaretçilere satış için hazırlanan ürünler, farklı kişiler tarafından açılan tezgahlarda satışa sunuluyor.
Organik pazar gezilerinin yanı sıra Kirazlı Köyü’nde hizmet veren lokanta ve restoranlar ziyaret edilerek, yöreye ait lezzetler tadılabilir. Farklı yerlere ait lezzetlerin tadımı kişilerin hem damak lezzetinin hem de genel kültürünün gelişmesi adına büyük bir öneme sahiptir. Burada konaklamak için tercih edilecek otellerde sunulan yemekler ve kahvaltılık ürünler de köyde üretilen organik sebze ve meyvelerden oluşmaktadır.

Kirazlı Köyü, Kuşadası’nda yer alır. Kuşadası’nın doğusunda on kilometre uzaklıkta yer alan bu köye özle araçlar ile gitmek mümkündür. Bunun için Kuşadası otogar arakası yolunun kullanılması en rahat ulaşım şeklini sunacaktır. Dolmuş ile Kirazlı Köyü’ne gitmek için ise Kuşadası şehir merkezinden her yirmi dakikada bir hareket eden dolmuşlar tercih edilebilir.
Kirazlı Köyü’ne sık sık sefer düzenleyen toplu ulaşım araçları Aydın’dan hareket etmektedir. Didim üzerinden Kirazlı Köyü’ne gitmek isteyenler ise Didim, Söke, Kuşadası ve Kirazlı Köyü rotası dahilinde hareket etmelidir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı