Kısa Çalışma Ödeneği yönetmeliği değişti! Kimler faydalanabilecek?

Yapılan yeni düzeltmeler kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları esnetildi. Buna göre sistemin uygulanmasında değişiklik yapıldı.

EKONOMİ 11.06.2024, 09:00
2
Kısa Çalışma Ödeneği yönetmeliği değişti! Kimler faydalanabilecek?
Türkiye'de uygulanan ve kriz durumlarında alışma sürelerini geçici olarak düşüren veya durduran işletmelere, sigortalı işçi sayısını koruma şartıyla verilen Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) şartları değiştirildi. Yapılan değişlikler kapsamında 2011 senesinde yürürlüğe giren yönetmelik kaldırılırken, yerine 14 maddelik yeni bir yönetmelik yürürlüğe sokuldu. 
Türkiye genelinde yürürlüğe giren ve 3 Şubat 2024’te Resmi Gazete’de yayımlanan 7495 sayılı kanun ile birlikte KÇÖ’den yararlanma şartlarına genel salgın durumu da dahil edilmişti.

Kısa çalışma ödeneğinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, salgın gibi zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılmasını talep eden işveren SGK’ya başvuracak. Yeni düzenleme ile birlikte kısa çalışma süresi işyerinin haftalık normal çalışma süresinin üçte birinden az olamayacak. SGK işverenin talebini sebep ve şekil yönünden değerlendirecek.

Kısa çalışma ödeneği talep eden işletmeler yaşanan afetten doğrudan etkilenen işyerlerinin başvurularında SGK Yönetim Kurulu Kararı aranmayacak. Ancak afetten doğrudan etkilenmediği halde nakit darlığı, ödeme güçlüğü, pazar daralması ve stok artışı gibi sebeplerle KÇÖ’den yararlanmak amacıyla yapılan başvurular doğrudan reddedilecek.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte Sigortalı, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son üç yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması halinde KÇÖ’den yararlanabilecek.

Yönetmelik kapsamında yapılan bir düzenlemede günlük olarak ısa çalışma ödeneğinin miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçmemek üzere, sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ı düzeyinde olacak. KÇÖ ödeme süresi 3 aşı aşamayacak.
Kaynak: Ekonomim

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı