Kızılcahamam gezilecek yerler! 12 öneri

Kaplıcalarıyla meşhur Kızılcahamam sağlık turizminin kalbinin attığı bir yerdir. Ankara merkeze 1 saat uzaklıkta yer alan ilçede yıl boyunca çok sayıda organizasyon düzenlenir. Şehir gürültüsünden kaçıp huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin doğayla bütünleşebildiği bir noktadır. Kızılcahamam’da görmeden dönülmemesi gereken yerleri sizin için derledik.

AİLE 15.05.2024, 02:40
Kızılcahamam gezilecek yerler! 12 öneri
Ankara’nın Kızılcahamam kaplıcaları ve çam ormanları ile adını duyurmuştur. İç Anadolu ve Karadeniz arasında bir köprü görevi gören ilçenin doğal güzellikleri ilk bakışta büyüleyen cinstendir. Manastır, cami ve türbe bakımından zengin olan Kızılcahamam tarihi dokusunu korumayı başarmıştır.

Kızılcahamam’dan 35 dakikalık minibüs yolculuklarıyla ulaşılan Karagöl Tabiat Parkı eşsiz bir doğa harikasıdır. El değmemiş doğasıyla göz kamaştıran tabiat parkının içindeki cam ve kavak ormanlarıyla kaplı krater gölü görmeye değerdir. Sakin ve huzurlu bir yapısı olan bu yer 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

Zengin canlı çeşidi ile dikkat çeken Soğuksu Milli Parkı ilçe merkezine yalnız 2 kilometre uzaklıktadır. Kara akbabaları ünlü olan milli park 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Vahşi yaşamın gözlemlenebildiği doğal alanda köknar, çam ve meşe ağaçları boy gösterir.

Bünyesinde çok sayıda etkinlik düzenlenen Aluçdağı Milli Parkı, Kızılcahamam merkezine 30 kilometre mesafede yer alır. Doğa yürüyüşü, fotoğraf safarileri ve dağ bisikleti turları bölgede katılım sağlanabilen aktivitelerdir. Milli parkın içindeki at çiftlikleri, okçuluk alanları, çocuk oyun parkurları ve kır bahçeleri eşsiz güzelliktedir.

Kızılcahamam ilçe merkezinden 35 dakikalık minibüs seyahatiyle ulaşılabilen Şahinler Tabiat Parkı yemyeşil doğasıyla göreni büyüler. Masmavi göletin ağaç türleriyle buluştuğu tabiat parkı şehir gürültüsünden kaçanlara dinginlik sunar. Yürüyüş parkurları ve seyir terasları bulunan bölgenin içinde karaçam, sarıçam, kayın ve meşe gibi çok sayıda ağaç bulunur.

Tarihi milyonlarca yıl öncesinde dayanan Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı 2010 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Merkeze yürüme mesafesinde olan bölge jeolojik bin zenginlik içerir. Jeoparkın içinde görmeye değer jeosit alanları, tüf kayalar, peribacaları, bazalt sütunlar, taşlaşmış ağaçlar ve böcek fosilleri öne çıkar.

Aluçdağı Tabiat Parkı’nın yakının yer alan Çamlıdere Yaylası Göleti büyüleyici manzarasıyla dikkat çeker. Masmavi bir renge sahip olan göletin çevresinde yürüyüş parkurları ve piknik alanları bulunur. Kamp yapmak isteyenlerin kullanabildiği özel yerler de sunan doğa harikası eşsiz bir deneyim yaşatır.

Ankara’da meşhur olan Kirazlı Yaylası sıcak havalarda rağbet gören bir yerdir. İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan yayla el değmemiş doğası ile eşsizdir. Yürüyüş alanları ve kaynak suları ile öne çıkar.

Kızılcahamam’da adını duyuran kamp bölgesi Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı zengin doğası ile dikkat çeker. Zengin balık çeşidine sahip baraj göleti oltacılık yapmak isteyenlerin gözdesidir. Piknik alanları, yürüyüş parkurları ve çocuk oyun parkları bölgeye zenginlik kazandırır.

Kapadokya bölgesinde görmeye alışık olduğumuz peribacalarının en güzel örneklerinden biri Kızılcahamam içinde yer alır. M.Ö. 1700’lü yıllarda meydana gelen volkanik faaliyetler sonucu oluşan Abacı Peribacaları masaldan çıkıp gelmiş gibi görünür. İlçe merkezine 21 kilometre uzaklıkta olan meşhur peribacası görmeye değerdir.

El değmemiş doğası ile dikkat çeken Eğrekkaya Barajı manzaraları ile dikkat çeker. Yeşilin her tonuna sahip olan baraj çevresi yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar.

İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alan Beşkonak Bazalt Sütunları her yerde karşılaşılamayacak bir değerdir. Volkanik patlamak sonucu oluşan bazalt sütunları estetik bir görünüme sahiptir.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı