KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan, GKRY'yi ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier'e tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Rum kesimini ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'i eleştirdi.

DÜNYA 05.03.2024, 17:45
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan, GKRY'yi ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier'e tepki
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Berlin'de düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'ndaki KKTC standını ziyareti esnasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'i eleştirdi.
Fuarda gazetecilere yaptığı açıklamada Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in 12 Şubat'ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni ziyaret etmesine tepki gösteren Tatar, "Onları kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Kıbrıs'ın gerçeklerini eğer hala göremedilerse, eğer hala anlayamadılarsa herhalde bunun kusuru bizde değil, kusur onlardadır." dedi.
Kıbrıs'ta iki farklı halk olduğuna dikkat çeken Tatar, adanın 1571'den 1923'teki Lozan Antlaşması'na kadar Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğunu hatırlattı.
Ada'da hiçbir zaman Rum ve Yunan ikilisinin tek başlarına egemen olduğu bir dönem bulunmadığına işaret eden Tatar, "Böylesine bir tarihi olan Ada'da İngiliz döneminde Rum nüfusunda çoğalma oldu. Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak için Kıbrıs Türkü'ne her türlü haksızlık yapıldı. Türkiye hep yanımızda olduğu için bunu engelleyebildik" diye konuştu.
Tatar,1960 Anlaşması ile yeni bir cumhuriyet kurulduğunu vurgulayarak, "O cumhuriyetin kurucu ortağı Kıbrıslı Türklerdir. Yani Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıslı Türklerin de egemenlik hakkı vardır. Orada devlet kurma hakkı vardır. Madem ki o devleti silah zoruyla yıktılar, Türkleri dışarı attılar. Kıbrıs Türkleri de özden gelen müktesep haklarıyla kendi devletlerini kurdular. O devlet şu anda 1961 yılında kurulduğu için en az Rumlar kadar bizim de devlet geçmişimiz vardır" dedi.
Kıbrıs'ın Türkiye'ye 60 kilometre, Yunanistan'a 1000 kilometre, AB merkezine de 2 bin kilometre uzaklıkta olduğunu kaydeden Tatar, şunları söyledi:

"Dolayısıyla Türkiye ile aramızdaki bağı hiç kimse koparamaz. Onların oynadıkları oyun, Kıbrıs'ın federal çatı altında AB'ye girmesi ve yavaş yavaş Türkiye bağlantısının kopartılmasıdır, Türkiye AB üyesi olmadığı için. Böylece Türkiye'nin garantörlüğü bitecek, askerini çekecek. Orada Kıbrıslı Türkler zamanla eritilecek, hepimiz tarihten silineceğiz. Oynanan oyun bu ama asla bunlara müsaade etmeyeceğiz. Kıbrıs'ın gerçekleri öylesine ortaya çıkmıştır ki o kadar milli davadır ki Kıbrıs'ta kendi devletimizi yaşatmak zorundayız. Eğer KKTC'den vazgeçersek bittiğimiz gündür. Türkiye'nin de Doğu Akdeniz'den dışlandığı gündür. Onun için iki devletli çözümü öneriyoruz. Zaten 60 yıldır Kıbrıs'ta iki ayrı devlet vardır."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı