KKTC'de büyük skandal! BM askerleri KKTC toprağında güvenlik görevlilerine saldırdı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri, KKTC toprağında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı askerlerine saldırdı.

GÜNDEM 12.09.2023, 10:55
KKTC'de büyük skandal! BM askerleri KKTC toprağında güvenlik görevlilerine saldırdı
Dün KKTC'nin Burhan Tan Sokak'ta, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı askerlerinin ot temizleme çalışması yaparken, BM Barış Gücü askerlerinin Türk tarafına girdiği olayda, BM askerlerinin bir Güvenlik Kuvvetleri askerini darp ettiği ortaya çıktı.
KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM'nin yaşananları kabullenemediğini belirterek, "Gerektiğinde tepkimizi ortaya koyacağız. Bu, emin olun yanlarına kalmayacak." dedi. BM Barış Gücü de konuyla ilgili olarak, "Tüm Barış Gücü askerlerinin en yüksek standartlarda hareket etme yükümlülüğü bulunuyor ve daima yaptıkları eylemden sorumlu tutulurlar. Kapsamlı bir soruşturma sonrasında uygun bir biçimde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz." açıklamasını yaptı.
KKTC eski Cumhurbaşkanı Denktaş'ın danışmanı Sabahattin İsmail ise olayı şöyle anlattı:
"BM Barış Gücü askerleri Lefkoşa'da Türk arazisinde Türk askerine saldırdı. Lefkoşa'da Ledra Palace bölgesinde Burhan Tan sokaktaki saldırıda bazı askerlerimiz BM askerlerince yumruklandı. BM askerleri temizlenen arazinin ara bölgede olduğunu iddia ederek araziden çıkılmasını istedi. Oysa BM geçmişte arazinin Türk bölgesinde olduğunu kabul etmişti ve temizlik de yıllardır askerimiz tarafından yapılıyordu. BM askerleri buna rağmen bugün bölgeye giden askerlerimizi engellemeye kalkıştı ve saldırgan tutum sergiledi. BM Barış Gücü tarafsızlığını tamamen yitirdi. Artık KKTC'den çıkarılmalı. Gazimağusa kampları ve Maraş içindeki gözlem postaları boşaltılmalı. KKTC DİB'lığı BM'yi protesto etti ama BM gerginlik politikasında ısrarlı..."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:16
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:56
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı