KOBİ Finansmanı Nedir? Avantajları Nelerdir?

KOBİ finansmanında yer alan tüm uygulama ve içerik detaylarına yazının devamını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

EKONOMİ 24.05.2023, 16:05
KOBİ Finansmanı Nedir? Avantajları Nelerdir?
Küçük, orta ve büyük işletmeler için önemli kavramlardan biri olan KOBİ finansmanı; özel veya kamu destekli kurum ve kuruluşlar dahil finansman desteği alınabilen tüm programları ifade eder. Bu kavram kapsamında aynı zamanda KOBİ’lerin finansman yönetiminin kritikleri ve mevcut hacim değerlendirmeleri de yer alır. Bu değerlendirmeler için kullanılan dijital ve fiziki yönetim argümanları KOBİ finansmanı kapsamında değerlendirilir. KOBİ finansmanı kavramının içerik bilgisine, yönetim argümanlarına ve mevcut hacme dahil edilmesi pek çok avantajı da beraberinde getirir. KOBİ finansmanında yer alan tüm uygulama ve içerik detaylarına yazının devamını inceleyerek ulaşabilirsiniz.
İşletmelerin desteklenmesi ve kredilendirme işlemleri adına küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar için yapılan mali projelendirmeler KOBİ finansmanı olarak adlandırılır. Aynı zamanda bir işletmenin bu projelere dahil olarak veya kendi bünyesinde yürüttüğü mali stratejiler de kavramın alt başlıkları arasında yer alır.
Alternatif kaynaklar aracılığıyla, kredi kurumlarını kullanarak, finans destekçilerinden ve bankacılık hizmetlerinden yararlanarak KOBİ’lerin hacimlerini büyütme hedefleri gerçekleştirilir. Ticari yaşamın zenginleşmesi ve eşit rekabet alanları yaratılması adına KOBİ finansmanı kritik öneme sahiptir.
Devlet destekli KOBİ finansman hareketleri kurgulanması yaygın uygulamalardan biridir. Ancak yalnızca devlet desteği ve garantörlüğü ile sınırlı olmayan bu alan, özel sektör için de önemli bir hacim edinmiştir.
Finans kuruluşları ve özel sektör temsilcileri, KOBİ finansman desteklerini projelendirerek pek çok firma için finans kaynağı haline dönüşmüştür. KOBİ’ler bu destek ve projelere dahil olarak mali kapasitelerini geliştirebileceği gibi yönetim argümanlarının profesyonelleşmesi, iş planlamasında uzmanlık ve benzeri avantajlı eğitimleri bünyelerine yansıtabilirler.
KOBİ’lerin finans desteği almak bakımından en sık başvurduğu yollardan biri kredilerdir. Ticari kredilerin alt başlıklarından biri olarak son dönemde hayata geçirilen KOBİ kredisi projeleri çeşitli avantajlar içerir. Ancak her işletme için kredi almaya hak kazanmak mümkün değildir. Çünkü KOBİ kredilerinden faydalanmak için belirli kriterleri yerine getirmek gerekir.
KOBİ’lerin istenen şartları taşıması halinde faydalanabileceği kredilerin başında bankaların sunduğu ticari KOBİ kredileri yer alır. Ayrıca işletme sahipleri bizzat bireysel kredilere başvurabilir veya işletme adına finans kuruluşlarına kredi başvurusu yapılabilir.
KOBİ finansmanı, firmalar için pek çok avantaj barındırır. Bunlardan ilki ve en önemlisi mali destek döngüsüne dahil olmaktır. Yani işletmeler KOBİ finansmanına imkan tanıyan kurumlar sayesinde ve devlet destekli projelerle mali desteğe ulaşabilir. Böylece kendi hacimlerini büyütebilecekleri ve gelecek hedeflerini gerçekleştirebilecekleri fırsatlar elde edebilirler.
Öte yandan KOBİ finansmanından faydalanacak ölçüde işletmenin nitelik kazanması, gelişim hızını artırır ve ticari itibara katkı sunar. Böylece sonraki dönemlerde KOBİ finansmanından faydalanan işletmeler için yeni kredilendirme fırsatlarına dahil olmak kolaylaşır.
Figopara KOBİ finansmanı ürünü, faturalı alacaklarınızı finanse etmenize olanak sağlayarak işletmenizin nakit akışını hızlandırır ve finansal yönetimini daha kolay bir hale getirir. Siz de 10.000’den fazla KOBİ’nin kullandığı bu platform üzerinden e-faturalarınızı vadesinden önce uygun maliyetlerle ve teminat göstermeden tahsil edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 20:03
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı