Konut balonunu patladı: Satışlar azaldı, fiyatlar düşüşe geçti!

Son beş yılda fırlayan gibi artan konut fiyatları, son aylarda yerini yavaşlamaya bıraktı. Hatta bazı bölgelerde fiyatlarda düşüşler bile gözlemleniyor.

EKONOMİ 11.07.2024, 08:55
Konut balonunu patladı: Satışlar azaldı, fiyatlar düşüşe geçti!
Son beş yıldır hızla yükselen konut fiyatları, son aylarda yerini yavaşlamaya bıraktı. Söz konusu durgunluğun arkasında yatan ana sebepler ise yükselen kredi faizleri ve nakit sahiplerinin birikimlerini mevduata yatırması olarak gösteriliyor.

Dünya.com'dan Hamide Hangül'ün haberine göre; Sektör temsilcileri, haziran ayı enflasyonunun yüzde 70,4, konut fiyatlarının ise ortalama yüzde 30 arttığını belirterek, "Satılık fiyatlarda yüzde 40'lık bir değer kaybı var" yorumu yapıyor. 2020'de 1 milyon liraya alanların şu an 4-4,5 milyon liraya sattığını da ekliyorlar.

Türkiye'de yabancıların taşınmaz satın almasını önündeki sınırlamaları kaldıran Mütekabiliyet Yasası'na ilişkin düzenleme 2012'de yürürlüğe girdi. Başlangıçta vatandaşlık için konut yatırım fiyatı 1 milyon dolar olarak belirlenirken, daha sonra 250 bin dolara, son olarak da 400 bin dolara yükseltildi. Yine de bu rakamlar yabancı yatırımcıları cezbetmeye yetmedi. 2013'ten 2024'e kadar geçen 11 yılda Türkiye'de satılan 15,3 milyon konutun 390 bin 443'ü yabancılara satıldı. En fazla konut alan yabancılar arasında Irak vatandaşları 50 bin 796 adet ile başı çekti. Bu yılın ilk 5 ayında ise konut satışları yüzde 3,4, ipotekli satışlar yüzde 58,7, yabancıya satışlar yüzde 45,8 düştü.

Yabancılardan konut alanların yüzde 25'inin 3 yıllık yasal süreyi doldurunca satmaya başladığını belirten emlakçılar, bu durumun da durgunluğa katkıda bulunduğunu söylüyor. Özellikle Antalya gibi yabancı alıcıların yoğun olduğu bölgelerde fiyatlarda önemli düşüşler yaşandı. Yüksek mevduat faizlerinin de yatırımcıları konuttan uzaklaştırdığı belirtiliyor. Parası olanlar mevduata yatırım yapmayı tercih ediyor.

Emlakçılar, fiyatlarda bir miktar daha düşüş beklediklerini belirtiyor. Özellikle yüksek bedelli sıfır dairelerde fiyatların önemli ölçüde gerilemesi öngörülüyor. Yıl sonuna kadar satışlarda da bir canlanma beklenmiyor.

Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteren bir emlak ofisi sahibi, eski konutlarda fiyatların düştüğünü, yeni yapılarda ise ileri gittiğini belirtiyor. Kredi faizinin düşmesi halinde fiyatların artabileceği de ekleniyor.

Emlakjet CEO'su Tolga İdikat, satılık konut piyasasındaki son durumu şu şekilde özetledi:
"2024'ün ikinci çeyreğinde satılık konut ilanlarını incelediğimizde, ilan sayılarının arttığını ve ilanda kalma sürelerinin uzadığını gözlemliyoruz. Geçen yılın aynı döneminde satılık konutların ortalama ilanda kalma süresi 75 günken, bu süre şu anda yaklaşık 90 güne çıktı. Ayrıca, satılık konut ilan adetlerinde yüzde 10'a yakın bir artış söz konusu. Yıllık bazda satılık konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 43'lük bir artış görülmekle birlikte, kısa vadede fiyatlarda önemli bir değişiklik gözlemlemiyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı