Korkulanın başa gelmemesi için dua, hangi dua okunur?

Korku ve endişe, insanların yaşamında kaçınılmaz bir gerçekliktir. Dinimiz İslam’a göre, bu duygular ile başa çıkmak ve kötülüklerden korunmak için dua etmek çok önemlidir.

AİLE 04.04.2024, 01:50
Korkulanın başa gelmemesi için dua, hangi dua okunur?
Bu yazıda, korkulanın başa gelmemesi için okunabilecek dualar üzerinde durulacaktır.
İnsanlar, gelecekteki belalar ve zorluklar karşısında çaresiz olduklarını düşünebilirler. Ancak, bu duygular ile başa çıkmak ve korunmak için etkili bir dua şu şekildedir:
"Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente aleyke tevekkeltü ve ente rabb’ül-arş'il-azim, maşallahü kane ve ma lem yeşe lem yekün ve la havle ve la kuvvete illa billah'il Aliyy'il Azim."
Meali:
"Allah’ım sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Sana dayandım. Sen yüce arşın Rabbisin. Allah’ın istediği, dilediği olur. İstemediği olmaz. Güç ve kuvvet ancak yüce Allah sayesindedir."
Dinimizde, korku ve endişe anlarında okunacak pek çok dua ve ayet bulunmaktadır. Özellikle Nas Suresi, Felak Suresi, Fatiha Suresi ve Ayetel Kürsi gibi ayetler, bu duygulardan kurtulmak ve Allah'a sığınmak için etkili dualardır.
Bismillahirrahmânirrahîm.Kul e'ûżu birabbinnâs.Melikinnâs.İlâhinnâs.Min şerrilvesvâsil ḣannâs.Elleżî yuvesvisu fî sudûrinnâs.Minelcinneti vennâs.Nas Suresi’nin Türkçe anlamı:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıylaDe ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,İnsanların hükümdarına,İnsanların ilahına,sinsi vesvesecinin şerrinden.ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.Gerek cinlerden, gerek insanlardan.
Bismillahirrahmânirrahîm.Kul e'ûzü birabbil felakMin şerri mâ halakVe min şerri ğasikın izâ vekabVe min şerrinneffâsâti fil'ukadVe min şerri hâsidin izâ hasedFelak Suresi’nin Türkçe anlamı:Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine,Yarattığı şeylerin şerrinden,Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrindenve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"Fatiha Suresi:BismillahirrahmanirrahimElhamdulillâhi rabbil'aleminErrahmânir'rahimMâliki yevmiddinİyyâke na'budu Ve iyyâke neste'înİhdinessirâtal mustakîmSirâtallezine en'amte aleyhimĞayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllînFatiha Suresi’nin Türkçe anlamı:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ileHamd, Alemlerin RabbiRahman, RahimHesap ve ceza gününün maliki Allah'a mahsustur.Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.Bizi doğru yola,Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.
"Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim."
"Allah, O Allah’tır. O, yegâne hak mâbuddur ki O’ndan başka İlâh yok, yalnız O; daima yaşayan, duran, tutan, her an bütün hilkat üzerinde hâkim, Hayy ü Kayyum ancak O’dur. Ne gaflet basar O’nu, ne uyku. Göklerde, yerde ne varsa hepsi O’nundur. Kimin haddine ki izni olmaksızın O’nun yanında şefaat edebilsin? Allah, yarattıklarının işlediklerini, işleyenlerini, geçmişlerini, geleceklerini bilir. Onlar ise O’nun bildiklerinden yalnız dilediği kadarını kavrayabilir; başka bir şey bilemezler. O’nun kürsüsü, ilmi bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır ve bunların koruyuculuğu, bunları görüp gözetmek kendisine bir ağırlık da vermez. O, öyle ulu, öyle büyük ve yücedir."
Kınadığın Şeyin Başına Gelmemesi İçin Dua:
İnsanlar arasında kınamaların önlenmesi için de dua etmek önemlidir. Bu konuda önerilen dua şu şekildedir:
"Elhamdülillahillezi afani mimma ibtelake bihi ve feddaleni ala kesirin mimmen haleka tafdila."
Meali:
"Sana verdiği beladan bana afiyet veren ve beni yarattıklarından birçoklarına karşı üstün kılan Allah’a hamd olsun" derse o bela ne olursa olsun bunu söyleyen kişi yaşadığı müddetçe ondan afiyete kavuşturulur.
Rasulullah'ın (sav) musibet anında yaptığı dua, manevi güç kazanmak ve Allah'a sığınmak isteyenler için örnek niteliğindedir:"İnna lillahi ve inna ileyhi raciun, Allahümme'curni fii musibeti ve ehlif li hayra minha."Meali:"Biz Allah'a aitiz ve O'na döneceğiz. Allah'ım, başıma gelen bu musibet nedeniyle bana ecir ihsan eyle ve daha hayırlısını bana ihsan eyle, bağışla."
Taha Suresi’nin 37. ayeti ile 39. ayeti arasındaki bölüm, musibetlerden korunmak ve dileklere ulaşmak için kullanılır. Bu ayetleri okumak ya da yazarak üzerinde taşımak, sıkıntılardan korunmada etkilidir.
Li ilafi suresini okumak, korkulu yerlerde emin olmak için tavsiye edilir. Sabah, akşam 11 defa okumak etkilidir.“Eûzü bi-kelimâtillâhittâmmati min şerri külli şeytânin ve hâmmatin ve min şerri külli aynin lâmmetin” duası, düşman şerrinden korunmak için okunabilir.Bu duayı okuyan, bir yerden kalkıncaya kadar hiçbir şey zarar veremez.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı