Kötü haber geldi! Zeytinyağı fiyatları düşmeyecek 300 TL'yi aşacak

Zeytinyağı rekoltesinin düşük çıkması sonucu artan zeytinyağı fiyatlarında düşüş beklenmezken zeytinyağı fiyatlarının artan maliyetlerle daha da yükselmesi bekleniyor.

EKONOMİ 08.11.2023, 10:35
2
Kötü haber geldi! Zeytinyağı fiyatları düşmeyecek 300 TL'yi aşacak
Fiyatı çok artan zeytinyağına devlet müdahale ederek ihracatına süresiz “fiili yasak” getirdi. Ancak zeytinyağı fiyatlarındaki artışa bu da çözüm olmadı.

24 Eylül’e kadar Türkiye’nin tüm üretim bölgeleri gezilerek yapılan bir araştırmanın sonucu Türkiye’de bu yıl zeytinyağı rekoltesinin 180 bin ton olduğunu ortaya çıkardı.
Küresel ısınma sebebiyle yağışların az olması zeytinlerin etlenememesine sebep oldu.
Ticaret Bakanlığı'nın bu hafta zeytinyağı rekoltesini açıklaması bekleniyor.

Erken hasat zeytinyağının litresinin maliyeti Körfez bölgesinde 250-300 TL'ye ulaştı. Üzerine kar koyulup tüketiciye ulaşınca zeytinyağının litre fiyatının 350 TL'leri bulması bekleniyor.
Dünyanın en çok zeytin ve zeytinyağı üreten ülkesi İspanya'da kuraklıktan dolayı rekolte dip seviyelerde. Bu durum küresel zeytinyağı piyasalarını yükseltiyor. İhracat yasağı olsa da zeytinyağı fiyatları bu sebeple de düşmüyor.
Fiili ihracat yasağının devamı durumunda bile dünyada küresel iklim değişikliğinin neden olduğu düşük rekolte nedeniyle zeytinyağında fiyatların zirveyi görmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı