Kredi kartı olanlar dikkat! Yapmayandan ücret kesilecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni faiz kararı sonrası kredi kartı akdi faizleri yüzde 3.71'e yükseldi. Kredi kartı faizlerinden kurtulmanın yolu belli oldu.

EKONOMİ 06.11.2023, 04:45
Kredi kartı olanlar dikkat! Yapmayandan ücret kesilecek
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 26 Ekim tarihli PPK toplantısında 500 baz puanlık faiz artırım kararı piyasalara cevap verirken vatandaşların dayanağı olan kredi kartı borçlarına faiz zirve yaptı

28 Mayıs sonrası göreve gelen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, başlattığı parasal sıkılaşma süreci ile yüzde 8.5 olan politika faizlerini 5 toplantı üst üste artırarak yüzde 35'e yükseltti. Kredi kartı faizleri ise bu süreçte 3 kata yakın artış gösterdi.

Türkiye'de yaşanan enflasyon zamları vatandaşın aldığı ayıkları eritti gitti. Sektörleri pençesi altına alan enflasyon vatandaşları sitem ettirdi. Ay sonunu getiremeyen vatandaşların dayanağı olarak kullandığı kredi kartlarına elveda diyecek
Kart ile yapılan işlemlerde alınan faizlerin bu denli yükselmesi, yapılan harcamanın üzerine çok yüksek ilave bedeller getiriyor. Uzmanlara göreyse kredi kartı faizlerinden kurtulmanın tek bir yolu var.
Bankacılık mevzuatlarına göre kredi kartı ile kullanıma sunulan limit, teknik olarak bankanın müşteriye 1 aylık süreyle verdiği kredi olarak işlem görüyor. Bir başka deyişle yapılan tüm harcamalar, ekstre kesim tarihi itibarıyla 10 gün içerisinde ödenmemesi halinde kredili ürün kullanımı olarak sınıflandırılıyor ve mevcut faiz oranı üzerinden yaptırım görüyor.

Kesilen ekstre bedelinin tamamını ödeyenler ise herhangi bir faiz ödemesi yapmak zorunda kalmamakta.
Örneğin 15 bin liralık kredi kartı limitinin 5 bin lirasını kullanan bir vatandaş, ekstre kesim tarihinde söz konusu 5 bin liralık bedelin tamamını ödemesi halinde yaptığı alışveriş için bankaya hiçbir faiz oranı ödemeyecek
Ancak bankaların kredi kartı limitine göre yüzde 20 ve yüzde 40 olarak belirlediği asgari ödeme tutarını ödeyen ve geri kalan bedeli yatırmayan müşterilerden faiz ücreti tahsis edilecek.
Örneğin 5 bin liralık harcamanın asgari ödeme tutarı olan bin lirayı ödeyen bir kullanıcı, geriye kalan 4 bin lira için aylık yüzde 3.71 oranında faiz ödemek durumunda kalacak.

Merkez Bankası, yayımladığı PPK özetinde enflasyon ile mücadele için parasal sıkılaşma sürecine devam edileceği mesajını verirken, uluslararası finans kuruluşları ve ekonomistlere göre Türkiye, 2023 yılını yüzde 40'lık politika faizi ile tamamlayacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı