Kreş fiyatlarına fahiş zam! Çocuk sömürüsüne son verin

Okulların açılmasıyla birlikte kreş ve anaokulu fiyatlarına fahiş fiyat uygulaması aileler isyan ettirdi. İstanbul'daki bazı kreş ve anaokulu fiyatları 500 bin liranın da üzerine çıktı. Çocuk bakıcılarının fiyatlarında artış durdurulamıyor.

AİLE 12.09.2023, 10:50
1
Kreş fiyatlarına fahiş zam! Çocuk sömürüsüne son verin
Türkiye'deki Anaokulu ve kreş fiyatlarındaki istenilen ücretler dünya genelindeki eğitim kurumlarının fiyatlarını geçti. İstanbul'da 750 bin TL ye kadar çıkan fiyatlar aileleri isyan ettirdi. Çalışan ve çocuklu ailelerin genellikle tercih ettiği anaokulları ve kreşler fahiş zamlardan nasibini aldı. Çalışan çocuklu aileler çocuklarına bakıcı bulmakta da zorlanıyor yüksek zamlı fiyatlar yüzünden büyük sıkıntılar çeken aileler işlerini bırakma noktasına geldi.

Eğitim Uzmanı Nur Erdem Özeren, "Anaokulunda ya da kreşte on kişilik on iki kişilik küçük sınıflar olmak zorunda ve genelde de bir öğretmen bir yardımcı olması gerekiyor. Dolayısıyla eğitim temel gider kalemi, en ciddi gider kalemi de öğretmenler ve eğitimciler olduğu için anaokullarının böyle bir özel durumu var." değerlendirmesinde bulundu.
Fiyatlar düşündürücü şekilde yüksek olsa da İstanbul’daki bazı okullara kayıt yaptırmak çok zor. Bunun için çocuğun doğum belgesiyle sıraya giren de var, 3-4 günlük bebeği okula yazdıran da. Özeren "Yani çocuğum o seçilmiş ve sınırlandırılmış aynı kitlenin çocuklarıyla birlikte okusun büyüsün isteyenlerin seçim kriterleri bunlar. Bunun da bir alıcısı var." ifadelerini kullandı
Özel Anaokulları Derneği Başkanı Hacı Murat Kuş, "Bir bakıcının fiyatı aylık 25 bin lira düzeyinde. Bir anaokulunun fiyatında ise en düşük 7 bin ile 14 bin arasında değişen rakamlar telaffuz ediliyor. Haliyle okul maliyetleri de ciddi külfet haline geldi" dedi. Bakıcılık firması sahibi Şeyma Kuvan ise "Gündüz çalışanlar için 18 bin ile 25 bin lira. Bu rakama maaş artı sigorta masrafları da dahil. Yatılı çalışan, devamlı 6 gün sizin evinizde kalan bakıcılar için 20 bin ile 30 bin Türk lirası arasında bakıcıların donanımına göre değişiyor." dedi. Anne Ayla Karaer "Kreşlerden ekstra birşeyler talep ediyorlar. O yüzden vermemiz imkansız. Mecbur çalışacağım. Ya babaanne ya anneanne bakacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Eylül 2023
İmsak 05:00
Güneş 06:20
Öğle 12:36
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 19:58
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı