Kripto varlık düzenlemesi TBMM'de! İzinsiz kripto alım satımlarına hapis cezası geliyor

Kripto varlıklara ilişkin düzenleme TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, yasa tasarısının ayrıntıları hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 16.05.2024, 17:00
Kripto varlık düzenlemesi TBMM'de! İzinsiz kripto alım satımlarına hapis cezası geliyor
Kripto varlıklara ilişkin yeni düzenlemeler ve kurallar içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, yasa tasarısının ayrıntılarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Kripto varlıklara ilişkin düzenleme ile kripto varlıkların alım satıma konu edildiği platformlar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenleme ve denetimi kapsamına alınacak.
Kripto varlıklara ilişkin TBMM'ya sunulan kanun teklifi 19 maddeden oluşuyor. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, "Kripto varlık hizmet sağlayıcıları faaliyete başlayabilmek için SPK'dan izin alacak" dedi.
Güler'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"Bilgi sistemleri ve teknoloji altyapılarını TÜBİTAK belirleyecek.
Kripto varlıkların satış ve dağıtımı SPK tarafından belirlenecek. Kripto varlık ihracında TÜBİTAK'tan ön rapor alınacak.
Platformlarda gerçekleştirilen işlemlerin güven, açıklık ve istikrarını bozacak eylemlere yönelik tedbirler öngörülmektedir.
Kripto varlıklara yönelik yatırım danışmanlığına yönelik usul ve esaslar SPK tarafından belirlenecek.
İzinsiz faaliyet gösteren kurumlara ilişkin SPK yetkili olacak."
"İzinsiz faaliyetlerde yurt içi ve yurt dışı ayrımı kaldırılacak, hukuk dışı faaliyetlere yönelik etkinliği artırılacak.
İzinsiz kripto faaliyetlerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldü.
Halihazırda faaliyet gösteren kurumlara yönelik geçiş süreci olacak. Faaliyet gösterenler 1 ay içerisinde kurula başlayacak ya da 3 ay içerisinde tasfiye kararı alacak."
"Yurt dışında faaliyet gösteren kripto borsaların kullanımı sonlandırılacak.
Teklifimizde vergilendirme söz konusu değil. SPK'nın yüzde 1, teknolojik değerlendirme yapacağı için TÜBİTAK'ın yüzde 1 olmak üzere yüzde 2'lik hizmet bedeli öngörülüyor."
Kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin yasalaşması ve kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmaya başlanmasıyla Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) 15 No'lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin bertaraf edilmesi ve Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkması da hedefleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı