Kripto ve borsada işlem vergisi alınacak!

Haziran ayında Meclis gündeminde yer alan başlıklar içinde kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi getirilmesi kesinleşti.

EKONOMİ 10.06.2024, 10:40
2
Kripto ve borsada işlem vergisi alınacak!
Türkiye genelinde merak edilen en büyük sorulardan biri olan kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alımında işlem vergisinin alınıp alınmayacağını merak ediliyor. Kurban bayramı sonrası Meclise sunulacak ilk yasa teklifi vergi paketi olacak. Vergi paketinin bu hafta son şeklini alması bekleniyor.
Vatandaşların ve yatırımcıların merakla beklediği karar kesinleşti. Kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi alınması kesinleşti. Borsada hisselerinin alım satımından alınacak işlem vergisi on binde 1 ile 3 arasındaki bir oranda olacak. Düzenleme bayramdan sonra Meclise sunulacak 60 madde civarındaki vergi paketinde ya da daha sonraki süreçte Meclise gelmesi beklenen ikinci pakette yer alacak.

Edinilen bilgiler kapsamında hisse senedine verilecek vergiler kapsamında sadece işlem vergisi alınması yönünde bir düzenleme yapılması kararı alındığını belirtildi. 

Geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hisse senetlerine yönelik gelir vergisi alınacağı haberleri üzerine kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmediklerini açıklayarak tartışmalara son noktayı koymuştu.

Meclis Plan Bütçe Komisyonuna gelen ve bayram sonrası görüşülmesi planlanan kripto varlıklara yasal zemin oluşturan Sermaye Piyasası Kanunu değişikliğinde kripto varlıklar için vergi bulunmuyor. SPK’nın yüzde 1, teknolojik değerlendirme yapacağı için TÜBİTAK’ın yüzde 1 olmak üzere yüzde 2’lik hizmet bedeli alınacak. 

Kripto ve Hisse senedinden işlem vergisi alınması konusunda Ekonomi yönetiminin üzerinde uzun zamandır çalıştığı vergi düzenlemelerinin de yer aldığı 100 madde civarında bir taslak metin hazırlandı Bu taslak ilk etapta meclise sunulması planlanıyor. Meclise sunulacak paket 60 madde civarında olacak. Etkin olmayan vergi muafiyet ve istisnalarının kaldırılmasına dönük düzenlemelerin Meclise gelecek ilk pakette yer alması bekleniyor. Meclis kapanmadan 60 maddelik düzenleme yasa olarak belirlenecek. Yapılacak düzenlemeler , tüm vergi planlamalarını kapsamayacak ve bazı vergisel düzenlemelerin daha sonra ikinci torba teklife bırakılabileceği de dile getiriliyor
Bilgi edinilen kaynaklar “Borsanın daha derinlikli hale gelmesi ve kaliteli bir borsa faaliyeti oluşturmak için dünya ve Avrupa örnekleri dikkate alınarak kazançtan değil alım satımdan işlem vergisi alınacak. Ancak bu oran çok cüzi, on binde 1 oranların da olacak” bilgisini verdiler.
“Kripto varlıklara da işlem vergisi gelecek ama ilerleyen zamanlarda bu konuda adım atılacak. Daha yasa çıkmadı şu anda hizmet bedeli var bu şekilde uygulamaya girecek sonra gelişmelere göre işlem vergisi gündeme gelecek”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı