Kudüs’e sahip çıkmak, Ankara’ya sahip çıkmaktır

Saadet Partisi, haftalık TBMM grup toplantısını gerçekleştirdi. Grup toplantısı salonunda “katil İsrail” sloganları atılarak, İsrail’in terör saldırısına Meclis çatısı altında sert tepki gösterildi.

GÜNDEM 26.10.2023, 07:40
1
Kudüs’e sahip çıkmak, Ankara’ya sahip çıkmaktır
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye’nin Filistin konusunda geç kaldığı eleştirisini dile getirerek, “Bu kadar geç, bu kadar pasif davranmamalıydı Türkiye. Bugün Kudüs’e sahip çıkmak demek, emin olun Ankara’ya sahip çıkmak demektir. Bunu fark ettiğimiz zaman inşallah geç kalmış olmayız. Bugün İsrail ve ABD’ye engel olmak, yarın ülkemize düşebilecek ateşi bugünden söndürmek demektir” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Saadet Partisi Grubu, haftalık grup toplantısını gerçekleştirdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun gündeminde İsrail’in Gazze’ye yönelik terör saldırıları vardı.
Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, AK Parti dışındaki 5 partinin Gazze’ye gideceğini belirterek, “Biz Meclis’te İnsan Hakları Komisyonu olarak; 6 partinin de iştiraki ile Gazze'ye bir heyet göndermeyi arzu etmiştik. Bu talep Meclis’te iktidar partinin oyları ile kabul görmedi. Bunun üzerine arkadaşlarımız iktidar partisinin dışındaki 5 partinin temsilcileri ile bir heyeti, Filistin'de olup biteni yerinde görmek üzere, gönderme kararı almışlar. Dışişleri Bakanlığı'na iletmişler. Gerekli formaliteler tamamlandıktan sonra Filistin'i ziyaret edebilecekler” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin, Filistin konusunda geç kaldığı eleştirisini dile getiren Saadet Lideri Karamollaoğlu, "Türkiye için bir öncülük yapma görevi kendiliğinden üzerimize vecibe oldu gibi geliyor bana. Üzülerek ifade ediyorum; ama çok geç kalındı. Bu kadar geç bu kadar pasif davranmamalıydı Türkiye. Bugün Kudüs’e sahip çıkmak demek emin olun Ankara’ya sahip çıkmak demektir. Bunu fark ettiğimiz zaman inşallah geç kalmış olmayız. Bugün İsrail ve ABD'ye engel olmak yarın ülkemize düşebilecek ateşi bugünden söndürmek demektir" diye konuştu.
Filistin meselesine 75 yıldır susulduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Büyük İsrail Projesi uğruna dünyayı ateşe veriyorlar. Önceliği demokrasi olanlara soruyorum; ne oldu sizin demokrasi anlayışınız? İsrail'e dur demedikçe kalıcı bir barış mümkün mü? Önceliğim İslami değerlerdir diyenlere sesleniyorum. Susarak ve sadece kınayarak, ne kadar bu vebale ortak olacaksınız? ABD'nin haksız davasında İsrail'e verdiği desteği bizler haklı davamızda Filistinli kardeşlerimize vermeyeceksek, vay bizim halimize. ABD'nin kısa tarihi; katliamlar ve soykırımlarla doludur. Akıttığı kan ve gözyaşı ile beslendikçe obezleşmiş ve daha fazla kan akıtmaya devam etmiştir. Kim ABD'yi kendine dost kabul etmişse başka düşmana ihtiyacı yoktur. Kim ABD yönetimi ile insan haklarını, demokrasiyi, barışı aynı cümle içinde kullanma yanlışına düşmüşse; bu yanlıştan dönmelidir, vazgeçmelidir” açıklamasında bulundu.
İktidar partisinin miting kararına tepki gösteren Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “İktidar miting yapmaz, icraat yapar. Siz Biden'dan hiç İsrail’e destek mitingi talebini duydunuz mu? Böyle bir saçmalık olur mu? Siz Kudüs'e destek mitingini nasıl yapacaksınız? Adamlar uçaklarını gemilerini gönderirken siz sadece selam mı göndereceksiniz? Adamlar ilk günden itibaren seferber olmuşken, siz 16 gün sonra miting kararı alıp, 3 hafta sonra da mitingi mi yapacaksınız Allah aşkına.”
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Filistin meselesinin insani ve milli bir mesele olduğuna vurgu yaparak, iktidarın miting kararına sert çıktı. Muhalefetin miting yapabileceğine dikkat çeken Davutoğlu, “Biz de miting yaptık, biz yaparız çünkü toplumda bir farkındalık oluşturuyoruz. Ve biz miting yaptığımızda 600 milletvekiline de davet gitti, 14 parti il başkanları davet edildi İstanbul'dan. Ayrım yapılmadı. İktidar miting yapıyor; hem de Cumhuriyet’in kuruluşunun yıl dönümünden 1 gün öncesinde. Tebrik ederiz, toplumsal bilinç oluşturacaksınız. Peki, 3 hafta neden beklediniz? Niye bu 3 haftada kan ve gözyaşını sadece seyrettiniz?” diye sordu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı