Kültür Bakanı Ersoy: Kız Kulesi çürümüş, 80 yıldır yanlış yapılmış

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kız Kulesi'nin "çürümüş olduğunu" söyleyerek "80 yıldır yanlış üstüne yanlış yapılmış" dedi.

GÜNDEM 13.09.2022, 07:55
Kültür Bakanı Ersoy: Kız Kulesi çürümüş, 80 yıldır yanlış yapılmış
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyona alınan Kız Kulesi'nin çürüdüğünü belirterek 80 yıldır hep yanlı uygulamalar yapıldığını söyledi. Ersoy, kulede yapılacakları Hürriyet’ten Hande Fırat’a anlattı.
"Kız Kulesi A’dan Z’ye jeoradar ve lazerle tarandı. Ortaya çıkan tablo ürkütücüydü" diyen Ersoy, "Dünyada resmi en çok dolaşan beş yerden biri olan Kız Kulesi, bir hortumda gidecek, orta şiddetli bir depremde yok olacak hale gelmişti. Üniversiteler ve uzmanlarla çalışmalar başladı. Çalışmalar şeffaflık içinde yürütülecek dedik, internet sitesi kurduk. Gerektiğinde yayınlarda, gazetelerde de anlattım." açıklamasında bulundu.
"Yapılan bazı çalışmalar ve eklemeler statiğe uygun değil. 80 yıldır yanlış üstüne yanlış yapılmış" diye devam eden Bakan Esoy, şu ifadeleri kullandı:

Kulenin aslına uygun ikonik bir yapı haline getirileceğini ifade eden Ersoy, "Kulenin çatlayan külah kısmı da aslına uygun malzemeden yapılacak. Sadece iki merdiven olacak. Birinden girilip birinden çıkılacak" diye konuştu.
"Ağırlık bindikçe binmiş. Ara katlar yapılmış. Üstelik beton, demir, deniz kumu kullanılmış. Özgün malzeme çürümüş. Kolon ve kirişler birbirine bağlı değil. Üstünü örtüp geçmişler. Beton zemine beton kubbe konulmuş. Külah çatlamış. Duvarlar çatlamış, boşluklar oluşmuş. Enjeksiyonla dolduruluyor. Üniversiteler ‘Dayanıklı değil’ dediler. Kısaca çürümüş. Sadece görünen yüzü değil, alttaki zemin de delinmiş. Ulaştırma Bakanlığı ile ortak çalışarak alt zemin düzeltilecek. Bayrak direği var, paratoner yok. Bina sürekli yıldırım çekiyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı