Son Dakika

Küresel Çözüm Platformu Afrika’yı yeniden keşfetti

Dünya üzerindeki Türk derneklerini bir araya getirerek ortaya çıkacak enerjiden ülke ekonomisine katma değer sağlama amacıyla yola çıkan Küresel Çözüm Platformu, ilk etapta Kenya ile düğmeye basmıştı. Platform şimdi de Nijerya ve Kamerunlu iş insanları ile sağlanacak buluşma öncesi büyükelçilik düzeyinde görüşmelerde bulunuyor.

DÜNYA 04.09.2023, 15:35
Küresel Çözüm Platformu Afrika’yı yeniden keşfetti
Dünya üzerinde sosyal, kültürel ve ekonomik amaçla kurulmuş tüm Türk derneklerini aynı çatı altında ve ortak hedefler doğrultusunda birleştirip nitelikli projeler ekseninde ülke ekonomisine katma değer sağlamak amacıyla yola çıkan Küresel Çözüm Platformu, Kenyalı iş insanlarıyla büyük bir çıkış yakalamanın ardından Afrika bağlantılı temaslarını arttırdı. Dünya üzerinde çok sayıda bulunan Türk derneklerinin mevcut enerjilerini birleştirerek sinerji yaratmak istediklerini ifade eden Küresel Çözüm Platformu Kurucu Başkanı, Sosyal Hizmet Uzmanı (SHU) Hakan Berktaş, Kenyalı 96 iş insanının Türk dernekleri yönetici ve üyeleriyle bir araya gelerek bir çok anlaşma imzalamasının ardından Afrika’da gördükleri ışığı büyütmek istediklerini söyledi.

Platform Başkanı SHU Hakan Berktaş buluşma hazırlığı içinde oldukları Afrika ülkeleri, kuruluşları ve iş insanları hakkında şu bilgileri verdi: “Afrika ülkeleriyle ekonomik ve ticari ilişkilerimiz zaten sürekli gelişme halinde. 2020 yılında yüzde 3,7 olarak öngörülen Afrika’nın ekonomik büyümesi, 2021 yılında sürpriz bir şekilde tahminlerin ötesine geçerek yüzde 4,5’e ulaştı. Uluslararası kurumların projeksiyonlarında Afrika nüfusunun 2050 yılına kadar iki katına çıkacağı, 2100 yılında ise dünyadaki her üç kişiden birinin bu kıtadan olacağı tahmin ediliyor. Afrika’nın bir başka önemli potansiyeli sahip oldukları zengin yer altı kaynakları. Burada bulunan değerli madenler, küresel sanayinin ve diğer farklı endüstrilerin kıta ülkelerine odaklanmalarına yol açıyor. Örneğin dünyadaki altının neredeyse yarısına ve yeryüzünde bulunan tüm minerallerin yaklaşık üçte birine bu kıta ev sahipliği yapıyor. Kıtanın gözden kaçırılan bir diğer potansiyeli ise bir çok ülkesinin tarım açısından son derece elverişli olması. Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre dünyadaki 1 milyar 396 milyon hektar ekilebilir tarım arazisinin 226 milyon hektarı Afrika’da, yani yeryüzünde bulunan ekilebilir tarım arazilerinin yüzde 16’sı bu kıtada yer alıyor.”

Berktaş, Küresel Çözüm Platformu olarak Afrika ülkeleriyle sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerini en üst düzeyde arttırarak sürdürmek istediklerini kaydederek, “Kenyalı iş insanlarıyla buluşmamız çok verimli geçti, Türk sivil toplum kuruluşlarımız ve işletmelerimizin yöneticileri Afrikalı dostlarımızla güçlü bağlantılar yaptı. Şimdi Nijerya ve Kamerun ile büyükelçilikler düzeyinde görüşmelere başlattık, orada bulunan Türk dostlarımızla da görüşüyoruz. Bu iki ülke de yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından zengin ülkeler. Karşılıklı mal ve hizmet sunumu noktasında hayırlı, bereketli ve güzel sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı