Küresel ısınma hakkında 8 ilginç bilgi

Senelerdir gündemde olan ve son dönemlerde de korkutucu boyutlara ulaşan küresel ısınma problemi ile ilgi ilginç bilgileri bir araya getirdik.

AİLE 20.03.2024, 03:50
Küresel ısınma hakkında 8 ilginç bilgi
Tüm canlıların yaşamlarını tehdit eden bazı hayvanları nesillerinin yok olması tehlikesi ile karşı karşıya getiren küresel ısınma, senelerdir bilim insanlarının gündemlerinden düşmüyor. Özellikle son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri sebebi ile buzulların erimeye başlaması, hava sıcaklıklarının dünya genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, büyük bir tedirginlik yaratıyor.
İklim değişimi ve küresel ısınmanın etkilerini kısa bir süre önce dolaylı yollardan hissettiğimizi ancak günümüzde bu etkilerin doğrudan kendilerini göstermeye başladıklarını belirten bilim insanları, konuya yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizler de bu yazımızda biz insanları da yakından ilgilendiren küresel ısınma sorunu ile ilgili ilginç bilgileri bir araya getirdik.
Küresel ısınmaya sebep olan birçok faktör bulunur. O faktörlerin başında ise sera gazları gelmektedir. Sera gazları genel itibari ile Dünya üzerindeki sıcaklık seviyesini ve yaşamı destekleme noktasında önemli bir yere sahiptir.Metan ve karbondioksit gibi gazları içeren sera gazları her ne kadar yaşam için gerekli olsalar da bu gazlarda gözlenen aşırı artış küresel ısınmaya sebebiyet vermektedir.
Bilim insanlarının öngörülerine göre küresel ısınma problemi nedeni ile Kuzey Kutbu ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’ndan edinilen bilgilere göre küresel ısınma neticesinde Kuzey Kutbu 2040 yılına kadar tamamen buzsuz kalabilir.
Yine bilim insanlarının açıklamalarına göre Kuzey Kutbu bir süredir yaşadığı buzul erimesinden ötürü aydınlığını ve beyazlığını kaybetmeye başladı. Bu, uzaya daha az güneş ısısının geri dönmesinden yani fazla enerjinin yeryüzünde kalmaya devam etmesinden kaynaklanıyor.
Kuzey Kutbu’nda buzulların erimeye başlaması ile birlikte deniz seviyesi yükseldi. Bu da doğal su kaynaklarına bağımlı olan alanlar için su kıtlığı tehlikesinin ortaya çıkmasına yol açtı.
Birçok kişi yaz tatillerinde kıyı bölgelerine akın eder. Ancak bilim insanlarına göre küresel ısınmaya bağlı olarak yükselen deniz seviyesi yakın zaman içerisinde kıyı bölgesinde yaşayan insanların hayatlarını ciddi bir düzeyde tehdit etmeye başlayacak.
Küresel ısınmaya sebep olan başlıca faktörler arasında sera gazlarının olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bilim insanlarına göre sera gazlarında gözlenen artışın başlıca sebepleri arasında orman sayısının yetersizliği geliyor. Hem ülkemizde hem de dünyanın birçok ülkesinde hızla artan ormansızlaşma sorunu nedeni ile kirletici maddeler çoğalıyor bu da sera gazlarında ciddi bir artışa yol açıyor.
Ormanlık alanların artırılması için son dönemlerde fidan dikme projeleri geliştirilmeye başlandı. Ancak bilim insanlarına göre kesilen ağaçların yerlerine yeni ağaçlar dikilse de aynı ekolojik verimin elde edilmesi pek de mümkün değil. Dolayısı ile hali hazırda bulunan ormanlık alanların son derece iyi bir şekilde korunması gerekiyor.
Küresel ısınmanın en büyük sonuçlarından biri de orman yangınları. Yanı sıra sıcak hava dalgalarının ve şiddetli tropikal fırtınaların da aşırı hava değişimlerinden kaynaklandığını belirten bilim insanları, zaman içerisinde ısıya bağlı ölümlerin artacağını öngörüyorlar. Son açıklamalara göre 2000 yılında başlayan bu zorlu süreç kapsamında 2100 yılına kadar ciddi ölümler kayda geçecek.
Bilim insanlarının küresel ısınmanın sonuçları ile ilgili olarak yaptıkları bir diğer uyarıya göre ise dünyanın soğuk alanlarının daha sıcak olmaya başlaması ile birlikte hastalıklar artış gösterebilir. Ayrıca insanlar hastalıklara karşı çok daha savunmasız olabilirler. Bu da ölüm oranlarının hızla artacağı anlamına geliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı