Küresel piyasalarda dolar! Piyasalarda güdden oluşturdu

Fed üyesi Kashkari uzun bir süre yüksek faizde kalınacağını vurguladı. Yüksek faiz kararı ülkemizde yakından etkiliyor.

EKONOMİ 27.09.2023, 09:35
Küresel piyasalarda dolar! Piyasalarda güdden oluşturdu
Dünya genelinde Fed faiz kararının yakınları sürüyor. Fed'in yüksek faiz kararıyla birlikte Asya borsalarında hareketlilik başladı. ABD tahvil getirilerini yükselmeye başlamasıyla birlikte dolar kurunda yükselme kaçınılmaz hale geldi. Türkiye de yaşanan döviz hareketliği hafta başıyla birlikte arttı. Dolar kuru yükselmeye devam ederken 27.30 bandından yerini koruyor.
Tüm önemli Asya Pasifik hisse endeksleri kayıp yaşarken Pazartesi günü toparlanan ABD endekslerinde vadeliler ekside açılışa işaret ediyor. Pazartesi yüzde 0,4 yükselen S&P 500’de vadeliler yüzde 0,3 ekside. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.264 puanda.
ABD yapmış olduğu hamleyle Çin ekonomisini dizginlemeye çalışırken Petrol fiyatları Çin hamleleriyle gerilmeye devam ediyor. Brent petrol aktif kontratı yüzde 0,4 düşüşle varil başına 92,85 dolardan alıcı buluyor.

Üç büyük derecelendirme kurumu içinde ABD’ye en yüksek notu veren tek kurum olan Moody’s olası hükümet kapanmasının not için negatif olacağı konusunda uyardı. Moody’s’e göre ABD’nin iç borç sevrisi olası bir kapanmadan etkilenmeyecek olsa da bu durum diğer Aaa notlu ülkelere göre “kurumsal ve yönetişim gücünde” zayıflık belirtisini yansıtacak.
Kurum analisti William Foster tarafından kaleme alınan raporda doğrudan not indirimi tehdidi yer almasa da genelin aksine sert eleştiriler yer aldı. Bir kez daha kamu hizmetlerinin durmasıyla karşı karşıya olan ABD’de kapanma yaşanmaması için ekim ayına kadar kısa vadeli harcama yasasının Kongre’den geçmesi gerekiyor.
Foster halihazırda büyük açıklarla zayıf bir görüntü sergileyen ABD mali yapısının siyasi kutuplaşmadan da olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı