Kuru üzüm alım fiyatı belli oldu! Rekolte düşük fiyatlar uçacak

TARİŞ, kurum üzüm alım fiyatını açıklarken TMO henüz fiyat açıklamadı. Türkiye'de Tarım Satış Kooperatifleri arasında İncir, Üzüm, Pamuk, Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri (TARİŞ) kuru üzüm fiyatını açıkladı.

EKONOMİ 08.09.2023, 11:05
3
Kuru üzüm alım fiyatı belli oldu! Rekolte düşük fiyatlar uçacak
TARİŞ'in 2023 sezonu kuru üzüm taban alım fiyatı belli oldu. TARİŞ Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, bugün ortaklarına yayınladığı mesajda, 7 numara en düşük kaliteli kuru üzümün alım fiyatını 45 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

11 Eylül Pazartesi günü ödemelerin başlayacağını duyuran Türker, TARİŞ Üzüm Birliği’ne bağlı 13 kooperatifte alımların devam ettiğini belirtti.

Öte yandan yetkililer bu yıl kuru üzüm rekoltesinin geçen yıla oranla yüzde 35 oranında daha düşük olacağını tahmin ediyor. Kuru üzüm üretiminde gerçekleşen rekolte kaybı nedeniyle fiyatların artması bekleniyor.

Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 2023 sezonu 7 numara( en düşük kalite) çekirdeksiz kuru üzüm brüt avans fiyatını kilo başına 45 lira olarak açıkladı.
Toprak Mahsulleri Ofisi henüz fiyat açıklamazken Tariş’in en düşük kalite olan 7 numara çekirdeksiz kuru üzüme kilo başına 45 lira avans fiyat açıklaması üzerine kaliteye göre fiyatın daha çok yükselmesi bekleniyor.
Tariş’e bağlı kooperatifler 1 Eylül’de çekirdeksiz kuru üzüm alımına başlamıştı.

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, serbest piyasada çekirdeksiz kuru üzümün kilosunun  42 – 45 lira bandında satıldığını söyledi. Yalvaç, kendisinin de Salihli Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifi ortağı olduğunu belirterek açıklanan fiyatın avans fiyat olduğunu ve en düşük kaliteli üzüme verildiğini söyledi. Yalvaç: “Bu sene üzüm rekoltesi beklenenden çok düşük. Tarım ve Orman Bakanlığı rekolteyi açıklamadı. Fakat, 190-200 bin ton rekolteden söz ediliyor. Bu mümkün değil. Bizim tahminimiz 120-130 bin ton ancak olur. Başından beri bağları geziyoruz. Hiç girilmeyen bağlar var. Yüzde 50 hatta yüzde 70-80 zarar görenler var. Bu nedenle üretim az ve fiyatlar kaliteye göre ve piyasaya göre yükselecek. Tariş’in açıkladığı da ön alım fiyatı. Şartlara göre yeniden belirlenecek.” dedi.

Geçen yıl 20 Ağustos 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatı 9 numara için kilo başına 27 lira olarak açıklamıştı. Bu yıl rekoltenin düşük olması ve fiyatların yükseleceği beklentisi ağır bastığı için Toprak Mahsulleri Ofisi fiyat açıklamayabilir. Tariş’in fiyat açıklaması da buna işaret ediyor. Çünkü son yıllarda Ofis ile Tariş işbirliği yapıyor ve fiyatı Ofis açıklıyordu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin amacı üzüm almak değil, piyasada belli bir fiyat istikrarını sağlamak. Bu yıl ürün az olduğu için Ofis’e ihtiyaç olmayacak gibi görünüyor.

Bu sezon olumsuz hava şartları üzüme çok büyük zarar verdi. Dolu, don ve aşırı yağışların verdiği zararın yanı sıra özellikle Haziran ayındaki yağışlar ve sonrasındaki nem, mildiyö hastalığını yaygınlaştırdı. Özellikle üzüm üretiminin en fazla olduğu Manisa Saruhanlı, Ahmetli, Salihli’den Sarıgöl’e kadar olan bölgede ve Denizli’de büyük zarar var. Mildiyö hastalığı ile zirai mücadelenin yapılması gereken dönemde, aşırı yağış nedeniyle üretici bağa giremedi ve ilaçlama yapamadı. Daha sonra yapılan zirai mücadele ise geç olması nedeniyle etkili olamadı ve hastalık zararı büyüdü. Bu nedenle hem üretimin hem de kalitenin düşük olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı