Kuşburnu çekirdeği yağı nedir, faydaları nelerdir?

Soğuk algınlığı denildiğinde ilk akla gelen doğal bitkilerden biri kuşburnudur. Genellikle çayı ile anılan kuşburnu bitkisi, yağ formunda da oldukça sık tercih edilmektedir. Peki kuşburnu çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

SAĞLIK 16.05.2024, 02:50
Kuşburnu çekirdeği yağı nedir, faydaları nelerdir?
Kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu meyvesinin tohumlarından elde edilen ve soğuk presleme yönetimine tabi tutulan bir doğal yağdır. Günümüzde hem cilt bakımı hem saç bakımı hem de genel sağlık sisteminin korunması adına bitkisel çözümler daha çok tercih edilmektedir.
Bitkilerin insanlara sunduğu şifa, oldukça eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Kimyasal içerikler ile tedavi olmak istemeyenler, ilaç kullanımını tamamen hayatlarından çıkartmak isteyenler bitkilerden elde edilen doğal yağlar ile şifa bulmaktadır. Bu doğal yağlar arasında en çok kullanılanlardan biri de kuşburnu çekirdeği yağıdır. Kuşburnu çekirdeği yağı C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği ile ilk olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Yüksek oranda C vitamini içeren kuşburnu çekirdeği yağı, cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatan bu doğal yağ aynı zamanda yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklık oluşumlarının da önüne geçer. Bunların yanı sıra kuşburnu çekirdeği yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Kuşburnu çekirdeği yağı genel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu saç sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Kuşburnu çekirdeği yağının saçlar üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir;

Kuşburnu çekirdeği yağının cilt üzerindeki olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir;

Kuşburnu çekirdeği yağının cilt üzerinde kullanılması için direkt olarak kullanımı tercih edilebilir. Parmak uçları ile göz çevresinden çeneye kadar uygulanabilen kuşburnu çekirdeği yağı, düzenli kullanıldığı taktirde cildin kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Aromaterapi için tercih edilecek olan kuşburnu çekirdeği yağı, direkt olarak banyo suyunu içerisine damlatılabilir. Saçlar için kuşburnu çekirdeği yağı kullanılacak ise saç bakım maskelerinin içerisine maksimum beş damla olacak şekilde ilave edilebilir. Bunların yanı sıra ağrı kesici etkisinden yararlanmak için kuşburnu çekirdeği yağının yine hafif masaj hareketleri ile ağrılı bölgeye uygulanması gerekir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı