Kuyumcularda yeni dönem! Vatandaş altın alırken rahat edecek

Kuyumcular uygulanacak yeni uygulama ile altın fiyatı karmaşasının son bulacağı öne sürülüyor. Yapılan uygulamayla ekranlardaki ile kuyumcu mağazalarındaki fiziki altın fiyatları görülebilecek.

EKONOMİ 25.09.2023, 11:25
1
Kuyumcularda yeni dönem! Vatandaş altın alırken rahat edecek
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), televizyonlardaki altın fiyatları ile kuyumculardaki fiziki altın fiyatları arasındaki farklılıkları gidermek amacıyla "İKO Fiyat" mobil uygulamasını geliştirdi.
Altın, dünyada sanayi, teknoloji ve tasarruf alanlarında en çok rağbet gören kıymetli metallerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak, ekranlardaki ve kuyumcu mağazalarındaki fiziki altın fiyatları arasındaki fark, tüketiciler ile kuyumcular arasında fiyat konusunda tartışmalara neden olabiliyor.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, altın fiyatlarının uluslararası piyasalarda belirlendiğini ve bu fiyatların sürekli olarak değiştiğini belirtti. Bu değişimlere göre kuyumcu mağazalarında altın takı veya mücevher alım-satım işlemlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.
Atayık, kuyumcuların kendi maliyetlerine göre hesap yaparak ürün sattığını ve fiyatı belirleme özgürlüğüne sahip olduğunu vurguladı. Tek bir fiyat uygulamasının doğaya aykırı olduğunu, serbest piyasa koşullarının geçerli olduğunu ve fiyat listelerinin bölge ve işletmelere göre farklılık gösterebileceğini ekledi.
Bu uygulama ile tüketicilerin ve kuyumcuların serbest piyasa koşullarında belirlenen altın fiyatlarını görmesi, fiyat farklılıklarından kaynaklanan tartışmalara son vermesi amaçlanıyor. Atayık, bu uygulamanın, daha önce sıkça dile getirilen sorunları en aza indirdiğini belirtti.

Televizyonlardaki fiyatların bilgi kirliliği oluşturduğuna dikkat çeken Atayık, toptan altın fiyatlarının perakende fiyatı olarak sunulmasının soruna kaynaklık ettiğini ifade etti. Bu durumun tüketiciyi yanıltıcı olduğunu ve çözülmesi gerektiğini belirtti.
Son dönemde tüketicilerin televizyondan aldığı fiyatlarla kuyumcuya gelip ısrar etmeleri sonucu oluşan olumsuz durumları çözmek için yetkililerden, "İKO Fiyat" uygulamasının serbest piyasa koşullarına uygun bilgi amaçlı olan fiyatları ekranlara getirilmesini talep ediyoruz şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı