KYK yurtlarındaki yemek zehirlenmelerinin sebebi AKP'nin yandaş firmalara verdiği yemek ihalesi oyunu mu?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, KYK yurtlarındaki zehirlenme vakalarıyla ilgili çok konuşulacak ifadelerde bulundu.

GÜNDEM 15.12.2023, 07:40
3
KYK yurtlarındaki yemek zehirlenmelerinin sebebi AKP'nin yandaş firmalara verdiği yemek ihalesi oyunu mu?
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun KYK yurtlarında sıklaşan yemekten zehirlenme vakalarını gündeme getirdi.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Tekirdağ KYK yurdunda zehirlenme olayı anımsatılınca o firmayla sözleşmenin bittiğini söyledi.
Bakan'ın bu ifadelerine muhalefetten, “Abisi yerine kardeşi ihaleyi aldı” eleştirisi geldi.

Ülkenin dört bir yanındaki öğrenci yurtlarından gıda zehirlenmesi haberleri gelirken Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “kaliteli, güvenli gıda sunumu yapıldığını” savundu.
Gençlik ve Spor Bakanı Bak, sorulara verdiği yazılı yanıtta, “Bakanlık yurtlarımızda barınan öğrencilere ulusal ve uluslararası gıda mevzuatına uygun, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkı sağlayıcı çeşitlilik ve miktarda, kaliteli, besin değeri yüksek ve güvenli gıda sunumu sağlanmaktadır” dedi. Lokanta ve kantinlerin sürekli denetlendiğini kaydeden Bak, “Tekirdağ’daki zehirlenme olayı sonrası ilgili firmanın sözleşmesi feshedilmiş sonrasında işletici seçimine çıkılarak en yüksek puanı alan işletici adayı ile sözleşme imzalanmıştır. Yurtlarımızda lokanta-kantin işletici seçimleri tarafsız yapılmaktadır” diye konuştu.

CHP’li Aygun ise Tekirdağ’daki yurtta zehirlenmeye neden olan şirketin isim değiştirerek tekrar yemek ihaleleri aldığına dikkat çekti. Aygun, “Abisi yerine kardeşi şirket kurup ihaleye giriyor, yine aynı isimler almış oluyor” ifadelerini kullandı.
Son üç günde yaşanan zehirlenme vakalarını anımsatan Aygun, “Yandaş ve hijyen kurallara dikkat etmeyen firmalara verilen ihaleler, çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Asansörler düşüyor. Asansör denetimleri yetkin firmalara verilmediği için sorun çözülmüyor” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı