Leylekler hakkında 9 ilginç bilgi

Baharın habercisi olan leylekler hakkında merak edilenleri bir araya getirdik.

AİLE 21.03.2024, 04:15
Leylekler hakkında 9 ilginç bilgi
Türkiye’de çok fazla kişi tarafından sevilen hayvanlar arasında olan ve baharın habercisi olarak yüzleri güldüren leylekler, uzun bacaklı kuş türlerinden biridir. Farklı fiziki görünümleri, sevimli halleri ve akıllı tavırları ile sıradan bir kuştan çok daha farklı özelliklere sahip olan leylekler, birçok kişi tarafından da merak edilmektedir.
Mart ayı itibari ile göçmen kuşların konaklama ve geçiş yeri haline gelmiş olan Anadolu, bu dönemde 5 milyar göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Bu kuş türlerinin en sevileni ise leylektir. Bizler de ülkemizde de sıcak görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan bu kuşların bilinmeyenlerini bir araya getirdik.
Leylekler oldukça eski tarihlerden bu yana yeryüzünde varlıklarını sürdürmektelerdir. Kenya’da bulunan Victoria Gölü’nde yapılan bir araştırmada en eski leylek fosillerine rastlanılmış ve yapılan çalışmalar neticesinde ilgili fosilin en az 26 milyon yıl öncesine ait olduğu kanıtlanmıştır.
Tarım pratiklerinin değişmesi ve sanayileşmenin başlaması ile birlikte 19’uncu yüzyılın sonlarında Avrupa’nın bazı bölgelerin popülasyonları azalmaya başlayan leylekler için Hollanda, Belçika, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde üreme ortamları hazırlanmıştır.
Leylekler tek eşlilerdir. Ancak bu tek eşlilik durumu eşlerin ömür boyu birbirlerine bağlı olmalarını gerektirmek. Hem erkek hem de dişi leylekler yuvalarını birkaç yıl kadar birlikte kullanabilecekleri şekilde saz ve samandan yaparlar. Dişi leylek senede bir kere dört yumurta yumurtlar. Kuluçka döneminde her iki leylek de görev alır ve birlikte kuluçkaya yatarlar. Ayrıca yavruların beslenmesi de dişi ve erkek leylek tarafından birlikte sağlanır.
1 metrenin üzerinde bir boy uzunluğuna sahip olan leylekler su kenarında yaşarlar. Böcek, balık, sürüngen, amfibi, kuş ve küçük memeliler ile beslenen leylekler, son dönemlerde beslenme ile ilgili ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Orta Doğu, Kuzey ve Güney Afrika’da suların ve çevrenin kirlenmeye başlaması, leyleklerin çöpler ile beslenmelerine sebep oldu. Plastik yedikleri zaman sindirim sistemleri devre dışı kalan leylekler, son dönemlerde bu sebep ile hayatlarını hızla kaybetmeye başladı.
Ortalama olarak 30 yıllık bir yaşam süreleri bulunan leylekler, Yunan ve Roma mitolojilerinde ebeveynlere sadakat modeli olarak gösteriyorlardı. Leyleklerin yaşlanınca ölmediklerine, adalara uçup insan şekline büründüklerine inanılıyordu. Antik Yunancada leylek anlamına gelen ‘pelagros’ kelimesinden türeyen Pelargonia Yasası’na göre çocuklar yaşlanan ebeveynlerine bakmak ile yükümlülerdi. Ayrıca o dönem leylek öldürmek de yasaktı.
Leyleklerin gagalarının neden kırmızı olduğu merak edilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bunun nedeninin besinlerde bulunan karatenoid maddesi olduğuna kanaat getirildi.
Avrupa’ya ortalama olarak 49 günlük bir yolculuğun ardından ulaşabilen leylekler, Afrika kıtasına doğru yaptıkları sonbahar yolculuklarını ise yaklaşık olarak 26 günde tamamlarlar. Göç yolundaki besin azlığı ve rüzgar gibi faktörler, leyleklerin yolculuk sürelerini direkt olarak etkiler.
Ortalama 30 yıl olan yaşam sürelerinin büyük bir çoğunluğunu göç sürecinde harcayan leylekler, bir sene içerisinde yaklaşık olarak 10 bin km’lik mesafe kat ederler. Sıcak hava akımları leyleklerin kanat çırpmadan, süzülerek uçmalarını sağlar. Öyle ki bir leyleğin hiç kanat çırpmadan bir gün içerisinde 400 km’lik mesafeyi tamamlayabilecekleri bilinir.
Toplamda 19 farklı türü bulunan leylekler genel olarak aynı görünümdelerdir. 19 türden biri olan ahşap leylekler ise yalnızca Amerika’da üreyebilirler.
Leylek türlerinden olan çekiç başlı leylek, ailenin en küçük üyesidir. Yaklaşık olarak 2 metre uzunluğunda olan bu leyleğin ağırlığı ise yalnızca 1 kilogramdır.
Kuş türlerinin öttükleri bilinir. Ancak bu, leylekler için geçerli bir bilgi değildir. Leyleklerde ötme yeteneği yoktur. Onlar yalnızca çığlık atabilirler.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı