Libya'daki 'Daniel Kasırgası'nda ilginç Türkiye detayı: Mühendisler uyarmıştı!

Libya'da etkili olan ve 5 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği kasırgayla ilgili Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Zaimoğlu bu yıkıcı kasırgayla ilgili ilginç Türkiye detayına dikkat çekti.

ÇEVRE 13.09.2023, 13:55
2
Libya'daki 'Daniel Kasırgası'nda ilginç Türkiye detayı: Mühendisler uyarmıştı!
Daha önce 11-12 Eylül tarihlerinde Antalya, Adana ve Mersin için kasırga tehlikesi olduğu meteorolojik hesaplamalarla önceden belirlenmişti.
Türkiye'ye doğru gelen kasırga son anda yön değiştirerek ülkemizi teğet geçti ve Libya’ya çarptı. Daniel Kasırgası  Orta Akdeniz’de Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerini etkisi altına aldı.
Derne’de yoğunlaşan sel felaketinde 5 binden fazla insan hayatını kaybederken, 10 binden fazla insan da kayboldu.
Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri, evsiz kalan insan sayısının 20 bin olduğunu açıkladı. Libya’da yaşanan bu felaket “Bu olay, önlemler alınmadığı için mi oldu yoksa alınan önlemler doğal afeti durduramadı mı?” sorusunu da akıllara getirdi. Çünkü İngiliz “Guardian” gazetesinde yer alan bir habere göre, 2022 yılında bir akademik dergide yayınlanan bir raporda şöyle deniyordu: “Derne’de 1959 yılındakine eş değer bir selin tekrarlanması halinde, bu durum muhtemelen iki barajdan birinin çökmesine yol açacak. Bu da Derne şehrini ve insanlarını su baskınına karşı savunmasız hale getirecek. Şehirde su baskını riski yüksek.” Fakat barajların yeniden yapılması gerektiğini söyleyenlere soruşturma açılmıştı.
Zaimoğlu, kasırganın ülkemize çarpması durumunda Libya ile aynı yıkımın olacağını ifade ederek, “Kasırga ülkemizi ve özellikle Çukurova bölgesini vursaydı Libya’ya benzer zararla ve kayıplarla karşı karşıya kalacaktık. Çünkü altyapı olarak da kasırgalar için oluşturduğumuz bir altyapımızın olduğunu söylemek çok da mümkün değil. Bu nedenle her şartta Libya’ya benzer durumlar yaşamamız muhtemel olurdu. Bu uyarıyı dikkate alarak bu noktadan sonra kasırgaları da bir afet olarak değerlendirmek zorunda olduğumuzu söylemeliyim” dedi.
Afetlerde erken uyarı sistemlerinin önemini vurgulayan Zaimoğlu, şöyle devam etti:
“Meteoroloji Genel Müdürlüğü de çok erken bir biçimde aslında kasırgayla ilgili uyarı sistemini çalıştırdı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de büyük ihtimalle bu yön değiştirmeyi bir miktar öngörüyordu. Dolayısıyla kasırgada son anda bir değişiklik olacağını gördükleri zaman vatandaşlarımıza daha sistematik bir biçimde uyarılarda bulunurdu. Kasırga yön değiştirmesi ile birlikte dünyada kullanılan önleyici sistemlerden biri olan erken uyarı sistemi, erken uyarı olarak kaldı.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:30
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı