Lübbey köyü nerede, nasıl gidilir? Özellikleri

Lübbey Köyü, terk edilmiş evleri, ürkütücü atmosferi ve gizemli hikayeleriyle adeta bir hayalet köyü gibi. Doğa ve fotoğraf tutkunlarının çok hoşuna gidecek bu yere nasıl gidilir?

AİLE 04.04.2024, 02:20
Lübbey köyü nerede, nasıl gidilir? Özellikleri
Lübbey Köyü'nün tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Bölge, 1300'lü yılların başından itibaren Aydınoğulları Beyliği'nin hakimiyeti altındaydı. Lübbey'in kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de 19. yüzyılın sonlarında kurulmuş bir Türkmen yerleşimi olduğu tahmin edilmektedir.
Türkiye’nin en ilginç ve gizemli köylerinden biri olan Lübbey Köyü, doğa ve fotoğraf severler için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Ama önce bu köyün nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini anlatalım. İşte bu köye gitmek isteyenlerin bilmesi gerekenler.
Lübbey Köyü, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köydür. Ödemiş’in merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktadır. Ancak bu mesafe sizi yanıltmasın, çünkü köy deniz seviyesinden 500 metre yüksekte ve Bozdağlar’ın eteklerinde kurulmuştur. Bu yüzden köye ulaşmak için dağ yollarını kullanmanız gerekiyor. Bu da yolculuğunuzun uzamasına neden olabilir.
Lübbey Köyü’ne gitmek için Ödemiş’in merkezinden kuzeye doğru ilerlemeniz lazım. Yol boyunca Ortaköy ve Üzümlü köylerini geçtikten sonra Çamyayla Köyü’ne varacaksınız. Lübbey Köyü, şu an Çamyayla Köyü’ne bağlı olduğu için buradan yönlendirme tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz. Lübbey Köyü nerede konusunda net bilgiler bulmak zor olduğu için bu rota size yardımcı olacaktır.
Lübbey Köyü'nü ziyaret etmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında hava sıcaklığı oldukça yüksek olabilir. Kış aylarındaysa köy yüksekte olduğundan ulaşımda zorluk çekebilirsiniz.
Lübbey Köyü’nün tarihi çok eskilere dayanıyor. Lübbey, Ege Bölgesi’nde tarih boyunca Türkmen beyliklerinin hakim olduğu bir bölgede yer alıyor. 1300’lü yıllarda bölgeyi yöneten Aydınoğulları Beyliği, bir Türkmen beyliğiydi. Beyliğin başkenti olan Birgi, Ödemiş’e bağlı Küçük Menderes havzasında tarihi bir yerleşim yeriydi. Lübbey’in ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmese de, tarihi kaynaklara göre 19. yüzyılın sonlarında bir Türkmen köyü olarak ortaya çıktığı tahmin ediliyor.
Bugün Lübbey'de sadece 5 hanede yaşayan 10 kişi kalmıştır. Köydeki evlerin büyük bir kısmı yıkılmış veya harabe durumdadır. Taş ve kerpiçten yapılmış bu evler, zamanın izlerini ve terk edilmişliğin hüznünü yansıtmaktadır.
Lübbey Köyü, bugün neredeyse tamamen terk edilmiş bir köydür. Köyde sadece beş evde yaşayan 10 kişi kalmıştır. Diğer evler ise yıkılmış veya harap olmuştur. Köyün bu hale gelmesinin nedeni ise elektrik sorunudur. 1950’li yıllara kadar normal bir köy olan Lübbey’de, elektrik yaylaya gelince köylüler de yaylaya yerleşmeye başlamıştır. Ayrıca köyün engebeli bir arazide olması da köylülerin taşınmasını kolaylaştırmıştır.
Köyde eskiden bir köy kahvesi, minaresiz bir cami ve 130 hane vardı. Ancak zamanla nüfus azaldı ve köy boşaldı. Köyde yaşayanlar genellikle yaşlılardır. Yaz aylarında ise köyde sadece iki ev kalır, diğerleri yaylaya gider. Bu yüzden yazın Lübbey’e gittiğinizde köylü bulamayabilirsiniz.
Lübbey Köyü, bir zamanlar efe ve zeybeklerin korunduğu, hikayesi olan, eşkıya sığınağı olan bir köydü. Bu köy, doğal ve tarihi güzellikleri ile fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Burada harika kareler yakalayabilirsiniz. Eğer yolunuz Ödemiş’e düşer ise bu köyü görmeden geçmeyin. Lübbey Köyü, sıradan bir gezi destinasyonu olmanın ötesinde, geçmişin izlerini taşımakta olan ve insan ruhuna dokunan bir yerdir. Doğanın ve tarihin gizemli atmosferini keşfetmek için Lübbey'i ziyaret etmeyi unutmayın!

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı