Maaşları ödenmeyen işçiler çareyi böyle buldu! Açlık grevine başladılar

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki Yunus Emre Termik Santrali’ni işleten Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik’te çalışan işçiler haklarını aramak için iş bırakmaya gitti. İşçilerin 4 gündür yaptığı oturma eylemi, Ankara'ya yürüyüş talebinin engellenmesi sonucu bugünden itibaren açlık grevi boyutuna taşındı.

EKONOMİ 31.08.2023, 20:55
Maaşları ödenmeyen işçiler çareyi böyle buldu! Açlık grevine başladılar
Konuyu ilk olarak 27 Ağustos’ta İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan “Eski adıyla Adularya olan, 2016 yılında kayyum atanan, ardından TMSF’ye devredilen ve 2022 Aralık ayında Doruk Madencilik’e satılan iş yerinde çalışan emekçilerimizin dertleri son bulmuş değil.” sözleriyle gündeme taşımış şu ifadeleri kullanmıştı:

“Madende çalışan emekçilerimizin maaşları ödenmemekle birlikte ücretsiz izne zorlanarak işçilerimizin hakları gasp edilmektedir. Çalışanlardan kesilen bireysel ve icra kesintileri hesaplarına aktarılmayarak işçilerimizin mağduriyeti katlanarak devam etmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı ortamında evine bir lokma ekmek götürmek için canını dişine takan maden emekçilerimiz zor duruma düşürülmektedir. Emekli olan işçilerimizin kıdemleri ödenmemekte, enflasyon ortamında alacakları eriyip gitmektedir. Düzenli yapılmayan ödemeler ve işçilerimize tebliğ edilmeden çalışma yerleri değiştirilmektedir. Evine ekmek götürme gayesi içinde olan emekçilerimiz yer altında çalıştığı hâlde sigorta primleri ve alacakları yer üstü olarak gösterilerek hakları gaspa uğratılmaktadır.

Yürekli madencilerimize ne kadar ihtiyacımız olduğunu geçmiş aylarda yaşadığımız deprem felaketinde en iyi şekilde gördük. Bu yürekli kardeşlerimiz bizlerin her zor anında yanında olurken, işveren tarafından gasp edilen hakları hiçbir şekilde kabul edilemez.

Buradan bu işin sorumlularına sesleniyoruz; Kömür madenlerinde ömürler sönmeden işçilerimizin hakları derhal verilmelidir. Bu sebeple emekçilerimiz haklarını alana kadar, Maden-İş Sendikasının almış olduğu grev kararını destekliyor, emekçilerimizin sorunu çözüme kavuşana kadar işçilerimize ses, haksızlığın karşısında direniş olmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı