Macaristan Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024

Macaristan, Orta Avrupa’da yer alan, pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir ülkedir. Bu makalede, Macaristan’a göçmenlik başvurusu nasıl yapılır, hangi belgeler gerekir; bu soruları detaylandıracağız.

DÜNYA 20.03.2024, 13:45
Macaristan Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024
Macaristan, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyelerinden biri olup Orta Avrupa'nın önemli bir merkezidir. Zengin kültürü, sağlık hizmetleri ve stratejik konumu ile bilinen, pek çok kişinin yaşamayı hayal ettiği bir ülkedir.
Macaristan'da uzun süreli kalmak ve çalışmak isteyenlerin, çalışma izni başvurularını Türkiye Macaristan Konsolosluğu'na bizzat yapmaları gerekmektedir. Macaristan kökenli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Macaristan'da çalışacakları işyeri sahipleri ya da işverenleri, yabancı çalışanlar için gerekli olan izinleri Macaristan göçmenlik bürolarından temin etmelidir. Türkiye'de çalışma izni vizesi alındıktan sonra, oturum izni başvurusu Macaristan'da ikamet edilecek bölgedeki Göçmenlik Ofisi'ne yapılmalıdır.
Oturum izni, çalışma izni süresini aşmamak kaydı ile verilir. Macaristan'a çalışma izni vizesi ile giriş yaptıktan sonra, 30 gün içinde ikamet bilgilerinizi Göçmenlik Ofisi'ne bildirerek oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu başvuru için Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Formu doldurulmalıdır. Macaristan'da oturum izni başvuruları, posta yolu ile kabul edilmemektedir.

Macaristan'da ev alarak oturum izni alma gibi bir uygulama Macaristan'da bulunmamaktadır. Altın vize ya da Yatırıma Dayalı Vatandaşlık (CBI) gibi programlar, Macaristan tarafından resmi olarak uygulanmamaktadır. Ayrıca, Macaristan Oturum Tahvilleri programı da 31 Mart 2017'de sona ermiştir.
Günümüzde Macaristan'da ev satın alarak oturum izni alınmamaktadır. Resmi makamlarca da bu tür bir uygulamanın geçerli olduğuna dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.

Macaristan’a çalışma amacı ile göçmenlik başvurusu yapanların, belirli belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgeler şöyle sıralanmıştır:

Macaristan’a eğitim amacı ile göç etmek isteyenlerin de belirli belgeleri hazırlamaları şarttır. Bu belgeler şöyledir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı