Macaristan'dan ABD'ye salvo! Demokrasiye dair tek bir kelime duymak istemiyoruz

Macaristan Dışişleri Bakanı katıldığı bir toplantıda ABD’den demokrasiye dair tek bir kelime bile duymak istemediklerinin altını çizdi.

DÜNYA 08.09.2023, 16:10
Macaristan'dan ABD'ye salvo! Demokrasiye dair tek bir kelime duymak istemiyoruz
Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Budapeşte’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanlığını yürüten Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Bujar Osmani ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında ABD yönetimine ateş püskürdü.

Szijjártó, yaptığı açıklamada “ABD hükümeti, eski Başkan Donald Trump’ı oy pusulasından çıkarmaya çalışarak demokratik normları ihlal ederken, diğer ülkelere demokrasiden bahsetme hakkına sahip değil,” dedi.
Szijjártó’dan, Başkan Joe Biden yönetimi ve Demokrat Partili Kongre üyelerinin Cumhuriyetçi Trump’ın 2024 başkanlık seçimlerine katılmasını kendisine karşı açılan davaları ve ABD anayasası hükümlerini kullanarak engellemeye çalıştıkları yönündeki haberleri yorumlaması talep edildi.

Szijjártó, basın toplantısında cevaben ABD’nin ‘Macar demokrasisinin durumuna ilişkin uyarıcı açıklamasına son vermesi’ gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
"Şu andan itibaren Amerikalılardan demokrasinin işleyişi, kurumların işlevi, hukukun üstünlüğünün nasıl bir şey olduğu hakkında nasihat dinlemek istemiyoruz. Zira eğer bir seçimde ana adaylardan birini diskalifiye edebiliyorlarsa, o halde siyasi sistemimizin işleyişiyle ilgili onların tarafından gelen hiçbir eleştiriyi ciddiye almamamız gerek. Dolayısıyla ABD’nin (Cumhuriyetçi Parti’nin) en olası başkan adayını seçimden uzaklaştırma çabalarının başarılı olması barış yanlıları için çok kötü bir haber olacaktır."

Szijjártó, daha önce Macaristan’ın Trump’ın Beyaz Saray’a dönmesini beklediğini ve bunun Ukrayna ihtilafının çözümünü kolaylaştıracağını iddia etmişti.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban da aynı görüşü defalarca dile getirdi. ABD’li sunucu Tucker Carlson’a verdiği son mülakatta Orban, Trump’ın 2024 ABD başkanlık seçimlerini kazanması halinde Ukrayna’daki çatışmaya son verebileceğine inandığını ifade etmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı