Mağazalarda indirim oyunu! Şikayetler arttı

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç, son dönemde perakende mağazalardaki indirimli fiyat etiketleriyle ilgili artan şikayetlere dikkat çekti. Kılıç, bu etiketlerin tüketicileri indirim algısıyla yanılttığını ve bu durumun sorunlara yol açtığını belirtti.

EKONOMİ 23.01.2024, 12:20
Mağazalarda indirim oyunu! Şikayetler arttı
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç, yıl boyunca devam eden indirim kampanyalarının tüketiciler üzerinde baskı oluşturduğunu ifade ederek, özellikle son günlerde mağazalardaki indirimli fiyat etiketleriyle ilgili artan şikayetlere değindi.
Ürünlerin indirim öncesindeki fiyatlarının etiketlerde yer alması gerektiğini vurgulayan Kılıç, indirim yapılmadığı durumlarda tüketicilerin yanıltıldığını söyledi.

Etiketlerin üzerine ek etiketler basılarak tüketicinin indirim algısına yönlendirildiğini belirten Kılıç, özellikle " yüzde 50 indirim" gibi ifadelerin kullanıldığına dikkat çekerek; "Etiket üstüne etiket basılıyor, etiketler incelendiğinde indirim yapılmadığı görülüyor. Tüketiciler, indirim algısıyla yönlendiriliyor. Etiket oyunlarına karşı tüketiciler uyanık olmalı. Reyonlarda büyük puntolarla 'yüzde 50' yazılıyor. Aslında 'yüzde 50'ye varan indirim' kampanyaları düzenleniyor. Punto oyunlarıyla tüketici yüzde 50 indirim olduğunu düşünüyor, kasaya gittiğinde sorun yaşıyor." dedi.
Tüketicilere, yanıltıcı etiketle karşılaştıklarında durumu kanıtlamak için fotoğraf çekmeleri çağrısında bulunan Kılıç, Ticaret Bakanlığının "Alo 175" hattını arayarak veya bakanlık il müdürlükleri ile belediyelerin zabıta birimlerine başvurarak sorunlarını iletebileceklerini vurguladı.

Kılıç, teknolojinin gelişmesiyle fiyat araştırmasının daha kolay yapılabildiğini ve tüketicilerin mağazalardan ve internet üzerinden ortalama fiyatı öğrenerek bilinçli alışveriş yapabileceklerini vurguladı. "İndirim var" diye alışveriş yapılmaması ve sadece ihtiyaç duyulan ürünlerin alınması gerektiğini öneren Kılıç, sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlere dikkat çekerek, mesafeli satışlarda 14 günlük cayma süresi hakkının olduğunu ancak ticari hesapların kullanılması gerektiğini belirtti.
Kılıç "e-Ticaretin yanında sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde de artışlar gözleniyor. Mesafeli satışlarda 14 günlük cayma süresi hakkı var. Bu hakkı kullanabilmek için alışveriş yapılan hesabın ticari şirkete ait olması gerekiyor. Şahıs hesaplarının resmi kayıtlarda karşılığı yok ve burada dolandırıcılığın daha fazla olduğu görülüyor. Ürün gönderilmiyor, muhatap bulunamıyor. EFT ve havaleler kişi hesaplarına yapılmamalı. Tüketiciler, ticari şirketlerle sorun yaşadığında tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirken, şahıs hesaplarında ise 'dolandırıcılık' suçuyla mahkemeye başvurulması gerekiyor." ifadelerini kullandı

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı