Mahmut Arslan: Geçici işçiler kadroya alınsın

Hak İş/Hizmet İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi…

GÜNDEM 02.04.2023, 04:35
3
Mahmut Arslan: Geçici işçiler kadroya alınsın
HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Ankara’da, HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın başkanlığında toplandı. Açıklanan sonuç bildirgesinde ise mevcut sorunlara ilişkin iktidara seslenildi, atılması gereken adımlar sıralandı.

Sonuç bildirgesinde “696 sayılı KHK kapsamında çalışan işçilere iş ve işyeri değişikliği ile nakil, tayin ve becayiş haklarının da tanınmasını ve bu konularda yaşadıkları sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. 6772 sayılı Kanun gereğince 52 günlük ücret tutarında kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde çalışan kadrolu işçilere ödenen ilave tediyeler, Mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışan işçilere ödenmemektedir. Mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışmakta olan işçilere, 6772 sayılı kanun gereğince yılda 52 günlük ilave tediye ödemesi yapılabilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Belediyelerin maaş artışları konusunun çerçeve protokolüne dâhil edilmesinin de istenildiği bildirgede, “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ne belediyelerin ve özel idarelerin de dâhil edilmesini talep ediyoruz. Belediyelerde ve özel idarelerde devam edem eden toplu iş sözleşmelerinin, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü ile belirlenen sınırlar kabul edilerek yapılması durumunda, ortaya daha hakkaniyete uygun bir ücretlendirme modeli çıkacağına inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Hak İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan’ın geçen hafta TBMM’de gündeme taşıdığı geçici işçilerin kadroya alınması konusunda da sonuç bildirgesinde madde yer aldı. Bildirgede, “HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 27 Mart 2023 tarihinde Geçici İşçilerin Daimî İşçi Kadrolarına Alınmasını İçeren Kanun Teklifi görüşmelerinin yapıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katılarak, konfederasyonumuz HAK-İŞ ve sendikamız HİZMET-İŞ’in taleplerini dile getirmiştir. HİZMET-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, Genel Başkanımız Arslan’ın, Kamu Çerçeve Protokolü’nde kararlaştırılan ve kamuoyunda oluşan beklentilerin karşılanması için geçici işçilerin herhangi bir şart ve süreye bağlı kalınmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında daimi işçi kadrolarına geçirilmesi talebinin karşılık görmesini bekliyoruz” ifadeleriyle iktidara seslenildi.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Haziran 2023
İmsak 03:30
Güneş 05:13
Öğle 12:42
İkindi 16:33
Akşam 20:01
Yatsı 21:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı