Mansur Yavaş: Ellerini ovuşturup sel olsun diye bekliyorlar

ABB Mansur Yavaş, “Afet Bilgilendirme Raporu”nu açıkladı. Mansur Yavaş, "Sorumlu kendileri değilmiş gibi felaket tellallığı yapıp, ellerini ovuşturup adeta sel olsun diye bekliyorlar." dedi.

GÜNDEM 21.06.2022, 14:50
Mansur Yavaş: Ellerini ovuşturup sel olsun diye bekliyorlar
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te geçtiğimiz hafta 4 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketine ilişkin “Afet Bilgilendirme Raporu”nu açıkladı. 5 günde yıllık yağışın yarısı kadar yağış yaşandığına dikkat çeken Yavaş, “Ankara’nın altyapısı ihmal edilmiş olsa da ihmal ya da ihanet düzeyinde imar ve çarpık kentleşme uygulamaları yapılsa da bu ihmaller devasa sorunlara dönse de bizler, iftirayı meslek edinmiş şahsiyetlerin kendi eseri olan bu virane düzeni onaracağız. Haklı da olsak, mazeretlere sığınmadan geleceğe bakıyoruz ve 25 yılın ihmallerini teker teker ortadan kaldırıyoruz.” dedi.
Mansur Yavaş, Ankara’da yaşanan sel felaketine ilişkin afet raporunu açıkladı. Mansur Yavaş’ın açıklamaları şöyle:
BÖYLE ACILARI YENİDEN YAŞAMAMAYI TEMENNİ EDİYORUM: Ankaramızda bir haftayı aşkın süredir bulunan yoğun yağışları, bu yağışların nedenlerini, sonuçlarını ve yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşacağım. Konuşmaya başlamadan önce sel felaketi nedeniyle kaybettiğimiz 4 hemşerimiz için bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve kentimize başsağlığı diliyorum. Yüreğimizi dağlayan bu vefatlar nedeniyle derin üzüntümü bir kez daha vurguluyorum. Sel felaketinin bir daha tekrarlanmamasını, böyle acıları yeniden yaşamamayı temenni ediyorum.
YAĞIŞIN BOYUTU, HIZI, ETKİSİ DEĞİŞİR OLDU: Ankara’da 5 günde yıllık yağışların yarısı kadar yağış yaşandı. Haziran aylarında her zaman yağış olurdu, ancak artık iklim değişikliğinin ve çarpık kentleşmenin de etkisiyle yağışın boyutu, hızı ve etkisi değişir oldu. Kentimizde maalesef son dönemlerde şehir selleri meydana geliyor. Bazı ilçelerde damla bile düşmezken, bazı ilçelerde taş üstünde taş kalmıyor. Yağışın üst üste gelmesi sonucu ise toprağın doyma oranı artıyor ve her takip eden yağış, takip ettiği yağıştan daha da tehlikeli bir sonuç oluşturuyor. İşte iklim değişikliği ve çarpık kentleşme ortamında Ankara’da temiz su temini ve alt yapı için yıllarca ihmal edilmiş bölgelerimiz vardı. Kentte çok pahalıya su satılıyor, bu satıştan elde edilen gelirler çılgın projelere aktarılıyordu.
PARA İLE HELİKOPTERLER ALINDI: 2005-2018 yılları arasında suyun metreküp fiyatı ortalama 1.6 dolardı. Yani bugünün parası ile tonu 28-30 TL’ye su satıldı. Bu yüksek tutardaki para ile helikopterler alındı. Atıl havuzlar, otopark sistemleri kurup uçuş okulları açıldı. ASKİ’nin milyarca lirası Fen İşleri yatırımlarına aktarılırken alt yapı yatırımları sürekli ötelendi. Biz bugünkü koşullarda 0,7 dolara temiz suyu vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz. Yani eski ortalama fiyatın yüzde 50’den daha azına.
ELLERİNİ OVUŞTURUP ADETA SEL OLSUN DİYE BEKLİYORLAR: Ne acıdır ki Ankara’da alt yapı yatırımları yıllarca ötelendi. Açık açık görünmez olması sebep gösterilerek gereksiz olduğu düşünüldü. Derelerin üstleri imara açıldı. Çarpık kentleşme tercih edilip, müteahhitlerin gözü doymaz para hırslarına hizmet edildi. Maalesef şimdi de sanki sorumlu kendileri değilmiş gibi felaket tellallığı yapıp, ellerini ovuşturup adeta sel olsun diye bekliyorlar.
ASKİ’NİN GELİRLERİNİ ÇILGIN PROJELERE DEĞİL, ASLİ İŞLERİNE HARCAMAYA BAŞLADIK: Kentimizde artık su, bu yanlış uygulamalar neticesinde toprakla buluşamaz halde. Ancak biz mazeret üretmeyeceğiz. Çözüm üreteceğiz. Bir taraftan maliyetine, hatta zararına su temini sağlarken bir taraftan da sadece alt yapı projelerine ağırlık vermeye başladık. ASKİ’nin gelirlerini çılgın projelere değil, asli işlerine harcamaya başladık. Bazı krediler istedik, reddedildi. Metro projeleri, otobüs alımı, yeşil alan yatırımları, teknolojik alt yapı, kırsal kalkınma gibi birçok alanda da eksiklikler vardı. Yine de vazgeçmedik. Mali disiplinimiz, şeffaflık uygulamalarımız ve tasarruf tedbirlerimiz ile bu alanların tamamına yatırım yaptık. İşte alt yapıda da sadece enerji giderlerimiz 30 Aralık itibariyle 500 milyon TL iken yılın son günü gelen zamla aynı saat fiyat 2 milyar TL’ye çıktı. Su fiyatlarının yarı yarıya düşmesine rağmen 3 yıllık ortalamalarda eski dönemin 3 yıllık ortalamasına göre 2 kat daha alt yapıya yatırım yaptık. Çünkü bizim için görünmezlik değil, önemlilik esastı.
Bir yılda düşen ortalama yağış miktarının yarısı kadar 5 günde yağış aldık. Buna rağmen altyapı yatırımı yaptığımız 102 bölgenin neredeyse tamamında sorun yaşamadık. Yeni yapılan hiçbir alt geçitte su taşkını gerçekleşmedi. Bu durum bize at yarıştırır gibi 70-80 günde köprülü kavşak yapmanın yanlış olduğunu da gösterdi. Balık adamların arama yaptığı köprüler yerine uygar toplumlardaki gibi alt yapısı ve sanat yapılarıyla örnek olan köprü çalışmalarına imza attık.
DEVLET KURUMLARI İLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDİLDİ: Sorun yaşanan bölgelerde ise belediye ekiplerimiz hem anlık müdahalelerde bulunarak vatandaşlarımızın yanında oldu hem de bu bölgeler derhal yatırım programı kapsamına alınarak köklü çözüm için harekete geçildi. Diğer devlet kurumları ile de iş birliği içerisinde hareket edildi ve görev alanlarında destek verildi.
AKAN LAĞIM VE ASBESTLİ BORULAR KALMAYANA DEK ÇALIŞACAĞIZ: Görünmez denilerek yıllarca ertelenen altyapı çalışmaları nedeniyle bu kente bırakılan kötü mirası bedeli ne olursa olsun, kim ne derse desin silecek, mazeretlere sığınmadan kentimizi altyapıda da istediğimiz düzeye getireceğiz. Cumhuriyet’in başkentinde açıktan akan lağım ve asbestli borular kalmayana dek çalışacağız. Herkes kesintisiz ve mutluktan içilebilir sağlıklı suya kavuşsun diye projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.
25 YILIN İHMALLERİNİ TEKER TEKER ORTADAN KALDIRIYORUZ: Tekrar söylüyorum, Ankara’nın altyapısı ihmal edilmiş olsa da ihmal ya da ihanet düzeyinde imar ve çarpık kentleşme uygulamaları yapılsa da bu ihmaller devasa sorunlara dönse de bizler, iftirayı meslek edinmiş şahsiyetlerin kendi eseri olan bu virane düzeni onaracağız. Haklı da olsak, mazeretlere sığınmadan geleceğe bakıyoruz ve 25 yılın ihmallerini teker teker ortadan kaldırıyoruz."
Yavaş, raporun ardından gerçekleştirilen altyapı projeleriyle planlanan projeleri anlattı. 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönem ASKİ'nin bütçesi ile yapılan satın alımları güncel değerleri ile tek tek şöyle açıkladı:
Yavaş, sunum ile anlatımında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın raporuna atıf yaparken, taşkın riski çok yüksek olan Uğ Deresi ve çevresinin 2006-2008 yılları arasında imara açıldığını vurguladı. Yavaş, "Bakalım ne yapmış oraya, Gordion AVM'nin olduğu yer çok yüksek, binaların bulunduğu yerler de yüksek riskli yerler" dedi. 
Ankara Çayı'nin risk haritasını paylaşan Yavaş, "Optimum'un olduğu yer. Seçildiğimiz zaman Optimum alt geçidini de sel basmıştı. Orada yaptığımız düzenlemeler ile orası da tıkanmıyor" dedi. Yavaş, Optimum AVM ve Yüksek Hızlı Tren Batı Garı'nın çok yüksek riskli alanda olduğunu söyledi. 
Yavaş, Başkent’in imara açılan derelerini örneklerle anlattı. Yavaş, "Bizim yönetim anlayışımızda şu var, ortada bir sorun varsa bu sorunu çözmek bizim görevimiz. Görevde bulunduğumuz müddetçe de bu sorunu çözmek için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız" dedi. 
Tatlar Deresi'nin daraldığı iddiaları üzerine sorulan soruya Yavaş, "Tatlar Deresi ile biz oynamadık. Tatlar Deresi'ne köprü yapmak için ihale edildi. Ancak müteahhit son ekonomik şartlar nedeniyle yarım bıraktı. Bizim dereler ile ilgili bir çalışmamız olmadığı gibi hem Altındağ Belediyesi hem Devlet Su İşleri taşkın sahası... Görev Devlet Su İşleri'nindir. Tedbir alın diye altı yazı yazdık. Orada bir dere daraltılması yok" sözleriyle karşılık verdi. 
Akyurt'ta sele karşı önlem çalışmalarına ilişkin yöneltilen soruya Yavaş, "Akyurt'ta sel basan dükkanların arkası bir önceki dönemde imara açılmış. Oradaki tedbirler alınmadığı için arkadan akan su selle birlikte dükkanlarına çarpan taşlar delmiş ve altı, yedi dükkanın alt alta sel basmış. Şimdi biz orada çalışma yapıyoruz. Maalesef daha önceki dönemde böyle bir imar çalışması yapıldığını söylediler. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Hiçbir dereyi kapatmıyoruz. Acil dediğimiz ve sel baskınında tecrübe kazandığımız hepsindeki problemi ortadan kaldırıyoruz. Kim ne derse desin bizim önceliğimiz bu" yanıtını verdi. 
"11,8 milyon TL'ye mal olan ve kapatılan Gölbaşı Uçuş Okulu", "19,6 milyon TL'ye mal edilen ve mahkemelik olan; yapıldığı günden bugüne kullanılmaya yüzme havuzu", "40,5 milyon TL'ye yapılan ve mahkemelik olan; yapıldığı günden bugüne kullanılmaya çok katlı otopark otomasyonu", "275 milyon TL'ye alınan uçak ve helikopter", "Güncel değerleri 12,4 milyon TL olan, 2014 yılında alınan 4 lüks araç..."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
23
açık
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:14
Öğle 12:46
İkindi 16:38
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Whatsap İhbar Hattı