MEB'den deprem bölgelerindeki öğretmenlere ilişkin yeni karar

Millî Eğitim Bakanlığı, deprem bölgelerinde görev yapan bakanlık personeli ile sözleşmeli-kadrolu öğretmenlere talepleri halinde tayin hakkı tanınmasına karar verdi.

GÜNDEM 24.02.2023, 15:10
2
MEB'den deprem bölgelerindeki öğretmenlere ilişkin yeni karar
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; Bakanlık merkez binasında Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile bir araya geldi. Toplantıya, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik de katıldı.
Toplantıda Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini kapsayan bölgede görev yapan öğretmen ve Millî Eğitim Bakanlığı personelinin ilgili yasal hükümler kapsamında yer değişikliği ele alındı.
Yapılan görüşmenin ardından, Bakanlıkça yılda iki kez yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl deprem nedeniyle üçe çıkarıldığı açıklandı.
Mazeret tayini hakkından, deprem nedeniyle OHAL ilan edilen illerde görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personel yararlanacak.
OHAL ilan edilen illerdeki personelden eşini veya çocuğunu deprem nedeniyle kaybedenler ile kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabilecek.
Başvuruları onaylanan personelin atanmak istedikleri ildeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecek.
Yer değişikliğine ilişkin ayrıntılar, yayımlanacak kılavuzda yer alacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı